249 danken aan de dichtheid, hardheid en homogeniteit der korrels, waardoor de snelheid der verbranding verminderd wordt. Proeven met een kanon van 25 c. M. bewezen de meerdere ge schiktheid van dit nieuwe kruit boven het gewone grofkorrelige ge- schutkruit, en zelfs boven het Russische prismatische kruithetwelk tot dusverre het meest geschikt was geacht voor geschut van groot kaliber. De onderzochte kruitsoorten deden zich kennen als volgt: Het gewone grofkorrelige geschutkruit, vat snel vuur en verbrandt ook zeer snel wegens de geringe dichtheid zijner korrels. Het prismatische kruit vat slechts langzaam vuur, maar verbrandt daarna zeer spoedig. Dit wordt aan de omstandigheid gewetendat die prisma's geperst worden uit tamelijk vochtig kruit, waardoor een gedeelte van het salpeter naar het oppervlak trekt en dit zeer hard maakt, zoodat het moeielijk in brand geraakt; de snelle daarop volgende verbran ding heeft hare oorzaak in de geringe dichtheid der massa. De groote, harde en dichte korrels van het Pebblekruit vatten langzaam vuur en verbranden betrekkelijk langzaam en gelijkmatig. Pelletkruit stond, bij gelijke dichtheid der massa, nagenoeg gelijk met Pebblekruit. Die eigenschappen hadden ten gevolge, dat de grootste gas-span- ningen werden waargenomen bij het gewone grofkorrelige geschut kruit, en de minste bij het Pebblekruit. In verband daarmede was de snelheid van het projectiel, kort na de ontbranding, het grootst bij het gewone geschutkruit, gerin ger bij het prismatische en nog minder bij het Pebblekruit. Daarentegen was de aanvankelijke snelheid van het projectiel het grootst bij het Pebblekruit, minder groot bij het prismatische en het minst bij het gebruik van gewoon geschutkruit. Bij het gebruik van Pebblekruit in kanons van 25 en 30 c. M. verkreeg men resultaten, die vrij wel met elkander overeenkwamen. Bij het gebruik van gewoon kruit kon men daarentegen zeer be duidende en in 't oog vallende verschillen opmerken, niet alleen in de aanwijzingen der beide instrumenten te gelijk, maar ook in die van den compressie-meter alleen, voor verschillende plaatsen der ziel. De redenen dier ongelijkmatigheden werden door Noble nagespoord en bestaan volgens hem daarin, dat, vooral bij snel verbrandende Kruit in de gedaante van cilindervormige stukken.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 256