250 ladingen, de kruitgassen eene trillende of golvende werking verkrijgen, ten gevolge hunner groote levende kracht. Die levende kracht zet zich bij de ligplaats van het projectiel om in drukking, en is de oorzaak van eene zeer verhoogde drukking op enkele plaatsen gedurende zeer korten tijd. Maar ook bij langzamer verbrandende kruitsoorten, zoo als Pellet- en Pebblekruit, kan zulk eene, gedurende eenige oogenblikken ver meerderde, drukking plaats hebben, indien de lading zeer laag is of ontstoken wordt aan het punt, dat het verst van het prejectiel verwijderd is; hetgeen ook een bewijs is, dat die verhoogde drukking veroorzaakt wordt door de levende kracht, welke de gassen verkrijgen gedurende den weg, dien zij kunnen afleggen voor dat zij door het projectiel gestuit worden. De verkregen resultaten hebben doeu zien, dat, hoewel er reeds veel gedaan is om de kruitsoorten in overeenstemming te brengen met de nieuwe vuurmonden, er nog veel te onderzoeken valt, voor dat alle voorwaarden genoegzaam bekend zijn, welke bij de vervaar diging eener kruitsoort, die voor de verschillende kalibers geheel vol doet in rekening moeten worden gebracht. In de theorie zoude men bijkans voor ieder grooter kaliber eene bijzondere kruitsoort willen bezigen, om zoodoende, bij een maximum van uitwerking, een minimum van vernielenden invloed op den vuur mond te bereiken; in de practijk echter zal men er zich toe moeten bepaleneene kruitsoort te vervaardigendie toelaat met middelbare kalibers eene behoorlijke uitwerking te verkrijgen en die tevens het gebruik van zoo groote ladingen veroorlooftals voqr de volle krachts ontwikkeling der grootste kalibers noodzakelijk is. Bij het gebruik van het tegenwoordig vervaardigde Pebblekruit kan men de uitwerking der kanons van 28 c. M. aanzienlijk ver meerderen, zonder grooter nadeel voor hunne duurzaamheid, dan aan het gebruik der ladingen van gewoon geschutkruit verbonden was, die oorspronkelijk voor dit kanon waren aangenomen. Ten aanzien van de vuurmonden van 30 c. M. met projectielen van meer dan 300 K. G. en nog grootere ladingen dan tot nu toe werden gebezigd, zijn de voordeelen van de nieuwe kruitsoort minder gebleken, en het is nog niet bekend, welke verandering in de kruitfabrikatie moet plaats hebben, om aan de eischen dier groote kalibers te voldoen. zal dus nog nadere, nauwkeurige proeven moeten nemen, waarbij vooral die van Noble de aandacht verdienen; deze hebben

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 257