251 de strekking, om de bij de verbranding van het kruit ontstaande gasspanningenden ontwikkelden warmtegraad, alsmede de hoeveel heid en zamenstelling der gassen nauwkeurig te bepalen, en wel onder omstandigheden die met de werkelijkheidnamelijk de ver branding van het kruit in het kanonmeer overeenkomendan bij vroegere proeven van Rumford, Piobert, Rodman en anderen het geval was. Bij deze proeven werden ladingen van eene grootte tot 100 gr. in sterke ijzeren volkomen gesloten vaten door middel van electrici- teit ontstoken, bij verschillende grootte der binnenruimte, die van de ruimte der lading tot het tienvoudige daarvan opklimt. Deze vaten zijn voorzien van eenen compressiemeterwelke de grootste drukking aangeeft, die bij de ontploffing heeft plaatsgehad. De gassen zijn geheel van de buitenlucht afgesloten en worden naar behoefte afgeleid, om hunne hoeveelheid en samenstelling te bepalen. De proeven zijn nog niet afgeloopen, maar hebben toch nu reeds doen zien, dat de verhoudingtusschen spanning en dichtheid van ontwikkelde kruitgassen in gesloten vaten en de ziel van het kanon tot analoge gevolgtrekkingen leidt. Het maximum van drukking, dat bij de ontploffing van buskruit in eene besloten ruimte plaats heeft, is gebleken, de 6000 atrnos- pheren weinig te boven te gaan. Het kan evenwel gebeuren, dat in kanons, bij het bezigen van groote ladingen, door de hevige trilling der gasmassa's, de drukking, tot nadeel van het kanon, en zonder de voortdrijving van het pro jectiel ten goede te komenop enkele plaatsen zich boven dit maxi mum verheft. De ligging van het punt, waar de lading ontstoken wordt, is daarom van den grootsten invloed op de hevigheid van de trilling der gas sen, en bij de aanneming van zeer groote kalibers moet men trachten, de wijze van ontsteking der lading te verbeterenin 't algemeen blijft het zaak, de kardoezen zoo kort mogelijk te maken. Niettegenstaande alle in den laatsten tijd genomen proeven, is het nog niet mogen gelukken om het buskruit als voortdrijvend middel in vuurwapenen door eene andere explosive stof te vervangenalleen voor jachtgeweren is men er in geslaagd om patronen van schiet katoen te vervaardigen. Indien men de moeielijkheden overweegt, welke reeds nu de rege-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 258