252 ling van de voordrijvende kracht van het buskruit voor de heden- daagsche zeer groote kalibers in den weg staan, dan schijnt het bij kans niet bereikbaar, het schietkatoen voor zwaarder kaliber dan veldgeschut te kunnen bezigenen van al de in den laatsteu tijd bekeudgeworden ontplofbare stoften is schietkatoen nog diegene 1 waarvan de explosive kracht het meest te regelen is. De proeven, in Oostenrijk met schietkatoen genomen om het voor draagbare wapenen en voor veldgeschut te gebruiken, hebben schip breuk geledenin Engeland daarentegen heeft men op dien weg betere resultaten verkregen, en zijn die proeven daar alleen voorloo- pig gestaakt, omdat men aan de onderzoekingen omtrent het buskruit meer dadelijk belang moest toekennen. Drie jaren geleden slaagde ook reeds de scheikundige van de Engelsche pyrotechuische werkplaatsProfessor Abeler in, de snel heid der verbranding van gecomprimeerd schietkatoen met goed ge volg te regelen, door het schietkatoen fe vermengen met eene niet ontplofbare en neutrale stof, die tevens dit mengsel zeer tegen vocht deed bestand zijn. Op deze wijze worden in de groote fabriek van schietkatoen der gebroeders Prentice patronen voor jachtgeweren vervaardigd. Sedert eenige jaren doet zich bij de artillerie de behoefte gevoelen, om in holle projectielen eene springlading van heviger werkenden aard dan buskruit te gebruiken, zonder gevaar te loopen, dat de springlading door den schok van het schot zoude ontploffen. Men nam daartoe in 't eerst schietkatoen; maar terwijl met veiligheid uit gladziels mortieren van 33 c. M. bommen met schietkatoen geladen kon den geworpen wordengaven daarentegen de met dit springmiddel geladen holle projectielengeschoten uit voor- en achterladers, eenen veel ongunstiger uitslag; enkele projectielen wel is waar voldeden, maar onder uiterlijk dezelfde omstandigheden sprongen de overigen reeds in de ziel, zoodat een vuurmond door beschadiging aan de monding der ziel onbruikbaar, een ander met groote hevigheid uit elkander geslagen werd. Kortheidshalve zullen wij hier slechts vermeldendat ook nog an dere springladingen werden beproefdzoo als een mengsel van chloor- zure kali met picrinezure kalien ook een mengsel van schietkatoen en salpeter, doortrokken met nitroglycerine. Tot een vast gebruik dier stoffen als springlading is men evenwel niet overgaan, vooral omdat men bij het gebruik dier springmiddelen uiet gewaarborgd was tegen ongewenschte ontploffingen.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 259