18 Amboina en debarkeerden de troepen; eenige dagen later kvram ook de Celebes aldaar aan en was de geheele expeditie te Amboina vereenigd. Het barkschip Blora, gezagvoerder van der Beek, was door den Gouverneur der Molukken ingehuurd oin vivres, materieel en andere benoodigdheden naar de Tomoriebaai over te brengen. Den 21ste11 en 22sten April embarkeerden de geregelde troepen aan boord van 'L. M. Stoomschip Vesuvius en Celebesgekommandeerd door de luitenants ter zee le klasse Uhlenbeck, stationskommandant in de Moluksche wateren, en de Man; de vivres waren reeds den vorigen dag per Blora verzonden. Den 24™ en 25™ kwam men te Ternate aan en vervolgde den 29"" van daar de reis, nog 690 man hulptroepen van Almaheira medenemende ouder bevel van Soa-Sio, den in den Java oorlog met lof' bekenden kapitein Prang-Djenal en eenige mindere hoofden. Deze troepen waren ingescheept op 18 prauwen korra-korra's. waarvan er een met vivres beladen was, en die gesleept werdeu door bovengenoemde stoomschepen. Nauwelijks buiten de eilanden gekomen, begon de lucht te betrek ken en viel de regen met stroomen neder, terwijl er tevens een he vige wind opstakde zware golfslag deed de Celebes en de daaraan bevestigde korra's dermate slingeren en dansen, dat het vooral op de laatste vaartuigen niet vol te houden was. liet duurde dan ook niet lang, of de touwen worden daar gekapt en de praauwen aan hun lot overgelaten. Wel was het in den morgen van den volgenden dag iets kalmer in de natuur, doch tegen den namiddag herhaalde zich hetzelfde tooneel van den vorigen dag. De Celebes slingerde geweldig en de over het dek slaande golven maakten het verblijf voor de grootendeels zeezieke manschappen al daar bijna ondragelijk; in de korra's, die 's morgens wederom waren opgevischt, werd aanhoudend gehoosd en werden gedurig goederen over boord geworpen om niet te zinken. Al de prauwen werden dan ook wederom losgekapt, met uitzondering van de zich het dichtst achter de Celebes bevindende, die op sleeptouw bleef. Eindelijk moest ook deze worden losgemaakt, doch naauwelijks was dit geschied, of daar zonk dat vaartuig, bemand met 62 Alfoe- ren, vlak achter de Celebes, die steeds bleef doorstoomen. Beraden als een waar zeeman, bedacht zich de kommandant van de Celebes niet lang en weldra weergalmde zijn krachtig kominando Stoppen, achteruitenden ever boord wat je ken en reddingboei.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 25