253 Ook de verbindingen der picrinezure ammoniakwelke gemakkelijk in groote hoeveelheden kan worden aangemaakt, werden onderzocht. Die stof verschilt wezentlijk van de picrinezure potassa. Boven eene vlam verwarmd, smelt en verbrandt de picrinezure ammoniak, zonder eenige neiging tot ontploffing te toonende picrinezure kali daarentegen ontploft. De picrinezure ammoniak kan zelfs door her haalde hevige slagen slechts met moeite er toe gebracht worden teekenen van ontploffing te geventerwijl picrinezure kali bij eenen matigen slag reeds explodeert. Evenzoo moet op een mengsel van picrinezure ammoniak met sal peter een hevige slag plaats hebben om slechts eene gedeeltelijke en zwakke ontploffing te weeg te brengen en zelfs toont het nog geene neiging tot ontsteking, wanneer het aan eene zeer hevige wrijving wordt onderworpendie zelfs de minst gevoelige der voor de ver vanging van het buskruit voorgestelde stoffen zoude doen ontploffen. Uit dit mengsel van salpeter en picrinezure ammoniak bestaat het door professor Abel zoogenaamde picrinekruit. Het is even duur zaam als het gewone kruit, en de fabricatie is ook niet gevaarlijker, daar zonder eenig nadeel bij de menging der stoffen water kan wor den toegevoegdook kan dit mengsel veilig worden geperst en gekor reld, en zijn prijs is in vergelijking met zijne krachtsuitwerking niet hoog, zoodat het wel voor artillerie-doeleinden toepassing kan vinden. Indien men in de open lucht op gedeelten eener hoeveelheid picri- ne-kruit eene vlam doet werken, dan verbranden die gedeelten met een sissend geluid en toonen weinig of geene neiging om de ont branding op nevenliggende gedeelten over te brengen. Yast ingesloten daarentegen, zoo als in holle projectielen, ontploft het picrinekruit met hevigheid, en ontwikkelt daarbij eene vernie lende kracht, die, hoewel geringer dan die van schietkatoen, van nitroglycerine of van picrinezure kali, nogtatis aanmerkelijk grooter is dan die van het buskruit. Het picrinekruit zoude dus met voordeel het buskruit kunnen vervangen bij die projectielen, waar, bij eene kleine binnenruimte, eene hevige springuitwerking gewenscht wordt. Uit verschillende kalibers, tot dat van 23 c. M. met 19,5 k. g. ladingzijn reeds granaten geschotenwaarvan de springlading uit picrinekruit bestond; hierbij deed zich geenerlei ongeval voor, zoo dat men met gerustheid tot vollediger proeven kan overgaan. Het schietkatoen, naar de Lenksche methode vervaardigdvoldeed

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 260