2 54 nog volstrekt niet voor militaire doeleinden. Professor Abel voerde daarom eene andere wijze van bereiding in, waarvan het onderschei dend kenmerk hoofdzakelijk hierin bestaat, dat de katoenvezels in eenen toestel, gelijkende op de wrijf bakken bij de papierfabrikatie, tot eene brij worden verwerkt, waaruit, door persen, stukken van de gewenschte vorm, dichtheid en stevigheid kunnen verkregen worden. Die wijze van bereiding geeft het voordeel van grootere duurzaam heid van het product, grootere homogeniteit der stof, gemakkelijke reiniging van het katoen, en alleen indien de massa vast ingesloten is kan eene ontploffing door toevallige ontsteking te weeg gebracht worden. Terwijl volgens de Lenksche methode alleen katoen van lange vezels en van de beste kwaliteit kon gebezigd wordenis bij de laatste bereidingswijze elke katoensoort bruikbaar, zoodat daarvoor de katoenafval der spinnerijen gebezigd wordt. De gang der fabrikatie is als volgt: De fijne witte katoenafval der spinnerijen wordt sterk gedroogd, en daarna in hoeveelheden van 0.45 K. G. gedurende eenige minuten in een mengsel van 1 deel (gewicht) salpeterzuur met drie deelen zwavelzuur gedoopt, hierna een weinig uitgeperst en in aarden potten gedaan, waar hij gedurende 12 uren blijft liggen, opdat de nitri- ficatie der vezels volkomen plaats hebbe. Vervolgens wordt dit katoen in eene centrifugaaldroogmachine gebracht, 4 maal gedurende 1224 uren in stroomend water uitgespoeld, en na iedere uitspoeling in eene centrifugaalmachine uitgewrongen. Daarna wordt het katoen in eene soort van wrijfbakken fijn ver deeld en gereinigd, en komt dan in een waschtoestelwaar de reiniging wordt voortgezet. Dit wasschen heeft plaats onder een voortdurend omroeren, en onder toevoeging van eene groote hoeveelheid warm water, dat voort durend vernieuwd wordt en op het laatst zwak alcalisch wordt ge maakt. Dit wasschen duurt ongeveer 48 uren, totdat eenige monsters van het zoo bereide katoen eenen zeer hoogen warmtegraad bevredigend hebben doorgestaan. Ten minste 500 K. G. worden gelijktijdig ge- wasschenalsdan heeft eene zeer volkomene vermenging plaats. Hierna wordt de brij in vormen gebracht, en vervolgens onder hydraulische persen, waar, bij eene drukking van 600900 K. G. op den c. m., schijven van den gewenschten vorm en dichtheid verkregen worden.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 261