255 Gedurende deze bewerkingen is het schietkatoen geheel nat, en daarom niet ontbrandbaar; ook na het persen bevatten de schijven nog 20 pCt. Water, en het is dan nog zoo weinig gevaarlijk, dat men het kan snijden, zagen of er met een gloeiend ijzer in boren, zonder dat er ontploffing plaats heeft. In dien toestand kan men het schietkatoen in waterdichte vaten zoo lang bewaren als men wil. De laatste droging geschiedt vlug en veilig op ijzeren platen, welke door stoom worden verhit. Het schietkatoen wordt ingepakt in stevige houten kisten, waarvan de deksels met spijkers van zink worden vastgespijkerd. Verdere proeven hebben doen zien, dat, evenals de nitroglycerine- praeparatenook alle overige explosive stoffenbuskruit daaronder begrepenniet vast behoeven ingesloten te zijn om met hevigheid te explodeerenindien de ontsteking slechts plaats heeft door middel van ontploffingd. i. door de ontploffing van een vast ingeslotene hoeveelheid slagkwik. Door toepassing van de ontsteking door ontploffing vervalt dus de noodzakelijkheid, om buskruit en andere explosive stoffen vast in te sluiten om eene hevige ontploffing te verkrijgen. Bij een gezonken schip b. v. werden ladingen van 227 K. G. enkel in waterdichte zakken gedaan en door ontploffing ontstokenhetgeen dezelfde uit werking deed alsof de lading in zware ijzeren kisten ware ingesloten geweest. De uitwerking van gecomprimeerd schietkatoen, door ontploffing ontstoken, komt de uitwerking van nitroglycerine nabij. Ook is het door die ontstekingswijze mogelijk, om, door middel van gecomprimeerd schietkatoen, bouwwerken van elke soort, zonder langdurende toebereidselen, buitengewoon snel en zeker en met eene betrekkelijk geringe hoeveelheid van dit springmiddel te vernielen waarvan wij ten slotte hier nog een voorbeeld doen volgen. Een Martello-toren had eene muurdikte aan de zeezijde van -3.7 M. en aan de landzijde van 2.5 M., hij had 2 ramen em 1 deuropening, en een inhoud van 220 M3.91 K. G. gecomprimeerd schietkatoen werden in drie hoopen vrij op den grond gelegden gelijktijdig door ontploffing ontstoken. Het gevolg was, dat het bovenste gedeelte met het dak 1 M. werd opgelicht en naar beneden viel; de muren stortten naar buiten. Ook andere hevig werkende knalpraeparaten zijn daartoe bruikbaar.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 262