Deze wet hebben onze artsen geëerbiedigdwij hebben willen we ten, hoe de Duitsehe heelmeesters ze hadden toegepast, en ziehier wat eene commissie omtrent hun gedrag heeft kunnen opteekenen Gedurende den loop der vijandelijkheden heeft men convooien van gewaande herstellenden in het Duitsehe leger gevormd om het ver zenden van brieven gemakkelijk te maken. De onderscheidingstee kenen der overeenkomst van Genève hebben convooien munitie be schermd. Caissons en rijtuigen der ambulanceszitkorven (cacolets) i //niet-gewapende" ziekenoppassers en geleiders zijn buit of gevangen gemaakt geworden. Het gebrek aan zorg voor de Eransche gevan genen kan met recht worden aangevoerd als eene der oorzaken van de buitengewone sterfte, die hunne gelederen gedund heeft. Aan het voortmarcheeren onzer convooien gekwetstendoor geen enkel Duitsch gezag beschermd, zijn met voordacht hinderpalen in den weg gelegd geworden. Onze gekwetsten zijn verplicht geweest in den modder te slapen, misdeeld van levensmiddelen en blootgesteld aan de guurheid van het jaargetijde. Ambulances, die eene wijk plaats waren voor Eransche gekwetsten, zijn aan de vlammen prijs gegeven, en velen der laatsten zijn er levend in verband. Hospita len zijn gebombardeerd geworden. Herinneren wij onder deze bom bardementen, te schuldiger omdat zij nutteloos waren, dat van het hospitaal van Straatsburg, dat van het hospitaal van Auxerrete Parijs, die van la Salpétrière, la Pitié, le Yal de Grace, Cochin, la Maternité, het höpital des Enfants, het hópital du Midi, dat van Lourcine en dat van Necker, ofschoon zij onder bescherming der banier van Genève stonden. Het heiligdom der wetenschap is even min ontzien geworden als de schuilplaats van het lijden het Parijsche museum voor natuurlijke geschiedenis is overstelpt geworden met granaten. Tegenover dergelijke feiten heeft het Duitsehe korps van den geneeskundigen dienst geen enkel woord van verzet doen hooren. Dat der Eransche artsen heeft het niet uit zijne stilzwijgendheid kunnen rukken. Op last van Duitsehe geneeskundigen en ondanks buitengewoon strenge koude zijn Eransche ambulances eensklaps ont ruimd en zieken geplaatst geworden in wagens, bestemd voor het vervoer van bouwstoffen; anderen zijn opgehoopt geworden in de kelders van reeds volgepropte hospitalen. De Duitsehe artsen heb ben, om plaats te doen maken voor hunne zieken, zwaar gekwetste Eransche soldaten en anderen, wien dezelfde dag een been of arm was afgezetdoen wegnemen van de legerstedewaar zij rustten. Zij hebben hen, in nijpende koude, een kilometer ver doen wegvoe- 260

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 267