261 ren. Het voorzien onzer aan hunne zorgen toevertrouwde gewonden van levensmiddelen, en in voldoening aan de voor\vaarden der over gave, is met buitengewone langzaamheid geschied. Het onderzoek heeft aan de commissie bewezen, dat verscheidene üuitsche artsen slechts te midden van de Fransche gevangenen verschenen met smaad woorden op de lippen. Bij hunne eischen van bedden en genees middelen zijn de Duitsche geneesheeren, zonder zich in het minst te laten weerhouden door het aanwezen van vrouwen en zieken in de inrichtingen, waar zij zich vertoonden, met den revolver in de vuist binnengedrongenanderen hebben, onder voorwendsel van am bulances op te richten en onder beveiling van armband der onzijdig heid, zich verlaagd tot de rol van spionnen. Zoo zijn zij aan de troepen vooraf gegaan in de min beduidende plaatsen die zij ver volgens heimelijk verlaten hebben, alle inlichtingen medenemende, waarmede zij hun voordeel hoopten te doen, en die zij hadden kunnen inwinnen onder begunstiging van hunne menschlievende zending. Er zijn er, die, in de uitoefening hunner betrekking van de officieren van gezondheid te velde, verpleeggelden gevorderd hebben van Fransche officieren, ja zelfs van bet, gezin van eenvoudige soldaten, die hunne hulp hadden ontvangen. In vele bezette plaatsen hebben zij zich in de plaats gesteld van de regelmatig benoemde geneeskundigen voor het periodiek onderzoek van de vrouwen onder toezicht. Zij zijn op eigen gezag tot dat onderzoek overgegaan door zich te doen vergezellen van gewa pende manschappenen hebben geld geëischt voor die bezoeken, hetzij van de gemeentebesturen, hetzij van de vrouwen zeiven. Duitsche geneesheeren hebben de lafhartigheid begaan feitelijkheden te plegen tegen vrouwenwaarbij zij gewapend waren of bege leid werden door gewapende manschappenvelen hebben de hand geslagen aan ongewapende en weerlooze burgers; anderen hebben hunne soldaten opgestookt om Fransche officieren te plunderen hebben zelveu paarden, harnachementenvaliezen, chirurgicale instru menten en andere voorwerpen van waarde gestolen, zoo alsweten schappelijke verzamelingen, verhandelingen, zeldzame boeken en handschriften. Onder deze diefstallen zijn enkele volvoerd geworden met inbraak, des nachts, in een bewoond huis. Eene uiterste wilsbeschikking, opgemaakt door een Fransch officier op den dag Onder anderen erkende een Duitsch officier in de AUgemeiue. Augsbürger Zeitung een fraai exemplaar van Racine te hebben genaakt. A.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 268