262 vóór zijn' dood, is verduisterd geworden door den Duitsclien arts, die de ambulance bestuurde. Eindelijk is, op last en in tegen woordigheid van een' Duitsclien geneeskundige, een Eranscbe arts, een grijsaard van zes en zeventig jarende achtenswaardige doctor Deguise, van de zijde van soldaten het voorwerp geweest van zulke zware mishandelingen en gewelddadigheden, dat hij reeds den volgen den dag is bezweken.- Deze oorlog is bepaaldelijk van de zijde onzer vijanden eene met overleg op het touw gezette partij geweest van diefstallen, moorden en plundering." Anton. Oordeel in den vreemde over de Indische cartographie. In een opstel, voorkomende in Petermann's Mitlheilungen van 1870. 2e deel, getiteld: Der cartographische Stand punkt Europasvon Emil van Sijdow, lezen wij het volgende omtrent Java's residentiekaarten. //Dat het topographisch bureau van het Min. v. Oorlog in Neder land in de daar gevolgde reproductie-methode meester is, heeft vooral de op de Amsterdamsche tentoonstelling van 1866 bekroonde, en op de Parijsche tentoonstelling van 1867 met lof vermelde Nouvelle méthode de reproduction lithographique bij hare toepassing op de residentiekaarten van Java bewezen. Door trapsgewijze etsing van fijn gelinieerde gronden der drie gravuresteenenvoor rood, geel en blauw, in verband met photogra- phische decalques der omtrekken, verkrijgt men een zoo nauwkeurigen kleurendruk met de fijnste en zachtste overgangstinten, dat men zoude gelooveneene zorgvuldig met het penseel bewerkte kaart voor oogen te hebbenvoegt men daarbij nog de krachtig in 't bruin bewerkte arceeringen en een zeer duidelijk, gelijkmatig (met losse typen aan bracht) letterschrift, dan kan men zich voorstellen, dat het geheel zóó uitstekend is, dat wij den kolonel Besier, chef der topographi- sche inrichting, geluk mogen wenschen met de groote verdienste, zoodanige nieuwe vlucht aan den kaartendruk te hebben gegeven. De schoone nieuwe methode (der Nederlandsche chromo-lithographie gaat eene toekomst te gemoet en veroorlooft veelzijdige toepassing. Maar niet alleen het sierlijk uiterlijk der voor ons liggende resi dentiekaarten (van Bagelen, Baujoemas, Djokjokarta en Kadoe) verdient den grootsten lof; vooral de innerlijke waarde dier kaarten behoort gepre zen te worden. De zorgvuldig verzamelde uitkomsten van eene zóó

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 269