19 In die kokende zeëen te stoppen en achteruit te slaan was voor zeker eene gevaarlijke manoeuvre; liet slingeren en werken van het schip was dan ook zorgbarend en de golven sloegen van alle zijden over boord; in 't eind echter werden de doortastende pogingen van dezen braven officier met een' schitterenden uitslag bekroond. Negen en vijftig man werden aan de enden en door de redding boei naar boven getrokken en binnenboord gehaald; dat dit niet dan met de grootste inspanning van alle aanwezige krachten geschiedde, laat zich gemakkelijk begrijpen. De drie overigen bleven nog eeni- gen tijd op het wrak ronddrijven, totdat ook deze slachtoffers door eene reddingboot, bemand met vier flinke hollandsche matrozen, met goed gevolg aan boord werden gebracht. Edele zelfvoldoening voor den kommandant de Man, die door zijne vastberadenheid en tegenwoor digheid van geest 62 medeinenschen het leven had gered; edele zelfvoldoening voor matroos en soldaat, die daartoe hadden medege werkt In den nacht van 30 April op 1 Mei werd langs de eilanden op en neder gezeild en in den namiddag van den lstun Mei keerden beide stoomschepen ter reede van Ternate terug, terwijl s avonds van dienzelfden dag ook de prauwen achtereenvolgend aldaar aan kwamen; de troepen ontscheepten wederom en werden zoo goed mogelijk gehuisvest. bittere teleurstelling voor officieren en soldaten, die, na drie dagen van ellende aan boord der schepen te hebben doorgebracht, nog geen stap verder tot het einddoel van den tocht waren gekomen Dergelijke teleurstellingen komen hier echter zoo veelvuldig voor, dat de soldaat er langzamerhand aan gewoon raakt; hij weet bij ondervinding, dat het oorlogvoeren in Indië grootendeels bestaat in het doorstaan van gebrek en vermoeienissen, en gelaten onderwerpt hij zich aan zijn lot. De Celebes werd niet meer geschikt geoordeeld voor het overbren gen van troepen, terwijl de Vesuvius eerst een bekomen lek moest repareeren, alvorens wederom te kunnen gebruikt worden. Het barkschip So en- Ihilgair werd ingehuurd, en toen ook de Vesu vius gerepareerd was, emharkeerden de troepen op nieuw en ging het wederom voorwaarts naar de Toinorie-baai. Op de Vesuvius bevon den zich De gouverneur der Molukken met een prins van Ternate en 100 Alfoerenop de Soen-Dulgairde kommandant der expeditie met 11 officieren en 225 onderotiicieren en manschappen, beuevens 271

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 26