271 Sumatra 3 veldbataljousvoor Java kunnen we veilig op één ba taljon meer rekenenomdat verscheidene posten zullen kunnen worden ingetrokken. De buiten de veldbataljons aanwezige troepen laten wij overigens buiten sprake, omdat de organisatie der meeste gamizoeus-bataljons en garnizoens-kompagniën geene belangrijke wijzigingen zal kunnen ondergaan, daar zij geheel gebaseerd is op de belangen der verdediging tegen inlandschen vijand en der hand having van de inwendige rust. We hebben dus voor de reorganisatie beschikbaar 18 veldbataljons a 720 man tr 12960 man. van de Buitenbezittingen terug te trekken 2400 n Samen... 15360 n Yorrnt men nu 16 bataillons, waarvan 2 voor Sumatra en 14, waarvan 6 steeds op groot compleet, voor Java, elk met inbegrip van den kleinen staf 1012 man sterk, dan zou men noodig hebben 16192 man, dus 832 man meer dan thans. Dit is geen bezwaar: zoo min financieel, want de kosten zullen meer dan voldoende gedekt worden door het minder benoodigd aantal officierenals om andere redenen; vrees, dat men die manschappen niet zou kunnen krijgen, bestaat evenmin, want met eene werving van slechts 40 of 50 man per jaar meer is de zaak gevonden. Stellen wij de kosten per man op f 250,per jaar (gemiddeld voor alle landaarden), waarmede wij zeker niet ver van de waarheid afwijkendan zou het aantal meer r onder de wapens te houden manschappen jaarlijks een uitgaaf van f 208.000,dus ruim twee ton gouds, kosten. Aan officieren hebben wij nu, voor 18 bataljons, noodig: 18 hoofdofficieren, 108 kapiteins, 342 luitenants. Bij de door ons voorgeslagen organisatie zou men voor 16 ba taljons behoeven 16 hoofdofficieren 80 kapiteins, 256 luitenants. Daardoor wordt, vooreerst, [de verhouding tusschen de verschil lende rangen, en dus op den duur de promotie beter: men zou krijgen 1 hoofdofficier op de 5 kapiteins, in plaats van per 6 ka piteins, zooals thans; de verhouding der luitenants tot de kapiteins zou wel is waar nagenoeg dezelfde blijven, maar ook voor de luite-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 278