277 achterhoede dienende in een open plek, tusschen de bosschen van Dieulet en Beaumont deed bivakkeeren in volkomen onstrijdvaardigen toestand, en met verwaarloozing der meest dringende veiligheids maatregelen, bewijst o. i. meer tegen de Franschen dan tegen de Duitschers. Op de vraag van den heer de Petit: //Maar is het niet proflteeren //van eene fout niet erger dan de fout zelfmoeten wij dan ook rond weg Neenantwoordenennaar wij ons vleienvelen met ons. Trouwens, van onhandigheden als hierboven van de Failly vermeld, onhandigheden, waardoor het geheele, aan hem toevertrouwde korps in de pan gehakt, of krijgsgevangen had kunnen en moeten worden wemelt het verhaal der Fransche krijgsverrichtingen; ja, men zoude bijna kunnen zeggen: dat de oorlog aan de Fransche zijde, van het begin tot het einde, ééne groote, onverantwoordelijke maar duur geboete, onhandigheid is geweest. Dat er in den jongsten oorlog ook van Duitsche zijde, hoe uitstekend de legeraanvoering ook geweest zij tal vergissingen en fouten plaats vonden, valt niet te ontkennen doch merkwaardig is het, dat nagenoeg telkenmale daartegenover kan worden gesteld, een even groote vergissing of fout van Fransche zijde, die het verloren evenwicht weder geheel herstelde. Zoo b. v. bij den slag van Wörth. De Kroonprins had op geen gevecht gerekendhij had het eerst den volgenden dag verwacht. Er waren dus nog vrij wat troepen in aantochtdie uren ver verwijderd waren en wel niet voor den middag zouden aankomen. In dien tusschentijd was het te voorzien, dat het tweede Beiersche en het vijfde Pruisische korps uren lang aan het Fransche kanonvuur zouden blootgesteld zijnenzonder (wat betreft het laatste korps) eenige voordeelen te behalengroote verliezen zouden lijden. Hij zond dus uit zijn hoofdkwartier bevel aan het vijfde korps om het gevecht af te breken tot dat alle korpsen hunne plaatsen hadden ingenomen, en de aanval van alle zijden tegelijk kou geschieden. Bij vergissing nu werd dit bevel óók aan het tweede Beiersche korps gezondenhetwelk omstreeks half elf zijn gunstige positie in Mac-Mahon's linker flank verliet die daardoor meer ruimte kreeg. De Franschen konden echter van deze omstandigheid door eene even groote vergissing hunnerzijds volstrekt geen partij trekken. Mac-Mahon namelijk had de Failly getelegrapheerd, om twee divisieu naar Lembachf te zendenen daar de Beieren in den rug te vallen. Daar de order evenwel onduidelijk geschreven was (dus eigenlijk

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 284