278 door de schuld of de achteloosheid des stellers) leest de telegraphist Hansbac7i\ dat juist in de tegenovergestelde richting ligt. Daardoor kwamen de Beieren vrij en vertrokken de 2 Fransche divisien naar een dorp, waar in het geheel geen gevecht plaats had. Eu niet alleen vergissingen en fouten, zelfs misslagen zullen er ook in de Duitsche legeraanvoering wel gevonden kunnen worden. Er is zelfs te Parijs een werk in het licht verschenengetiteld //Les fautes stratégiques des Prussieus." Daarin wordt o. a. gewe zen op het mogelijke, om Straatsburg door een //coup de main" te hebben kunnen nemen; op het ontkomen van Napoleon op zijn reis van Metz naar Verdun; op het, na den slag van Worth niet doen vervolgen van het geslagen legerkorps van Mac-Mahon door de Duitsche kavallerie, op tal van andere feiten, die evenwel geen van alle, o. i.zijn te rangschikken onder onhandigheden als waarvan hierboven sprake is. Dat de Duitschers veelmalen met overmacht op het slagveld ver schenen, is waarmaar wie zal dit misprijzen Onzes inziens ge tuigt dit voor hunne uitstekende legeraanvoeringen ware die aan voering van Fransche zijde niet zoo beneden alle kritiek geweest, het zoude gewis den Fratischeu gemakkelijk gevallen zijn, althans in dit opzicht, in hun eigen land, het overwicht op den vijand te hebben. Door Frankrijk zijn tijdens den veldtocht ruim 1,500,000 solda ten opgeroepen geworden, het grootst aantal zich in Frankrijk be vindende Duitsche strijders bedroeg 720.000 man; voor Belfort hebben 33.278 infanteristen, 4020 kavaleristen en 150 vuurmonden meer dan 150.000 Franschen tegenover zich gehad (Mil. Speet. 1872 bl. 321); bij Chambord maakten 54 (zegge vier en vijftig) Hessische soldaten zich van het door 3300 Franschen verdedigde slot meester, namen 5 vuurmonden en maakten 250 gevangenen; dus niet altijd numerieke minderheid aan Fransche zijde. Maarook al maren de Fransche troepen telkenmale meer in getalsterkte geweest, toch zouden zij, naar onze zienswijze, hun lot niet zijn ontgaan. Wat toch geeft getalsterkte, daar waar geheele legers, zoowel in vestingen als in het open veld, zich overgeven en gevankelijk worden weggevoerd; wat baat het, véél manschappen onder de wapenen te hebben, ook al strijden zij moedig, gelijk de Franschen inderdaad gedaan hebben, waneer die manschappen slecht worden aangevoerd, gewapend, gekleed en gevoed; wanneer geheele troepen-afdeelingen

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 285