279 door de onkunde of zorgeloosheid der aanvoerders aanhoudend in hun eigen land verdwalenen aanhoudend door den vijand worden overvallen, omsingeld, afgesneden, gevangen genomen of neerge schoten Wij lezen dan ook in den Mil. Spec. 1871 pag. 509, in een artikel van den Heer W. C. Hojel //Er zijn personen geweest, die de over winningen in den oorlog van 1870—1871 door de Bondstroepeu be haald, uitsluitend aan haar numerieke overmacht toeschrijven Welnu, het Duitsche leger heeft óók weten te zegevieren, waar ze met een gelijk getal, enkele malen zelfs met een minder aantal troe pen den strijd ondernam, en zulks tegenover een vijand, die den zelfden, zoo niet meer moed betoonde dan in vroegere door hem gevoerde oorlogen." Tegenover de meening van den heer de Petit, dat de meerdere ontwikkeling en beschaving der Duitsche troepen niet mede groote factoren in het behaald succès zijn geweest, omdat, bij tal van tak- tische verrichtingen, de in dat leger zich bevindende advokaten, dok toren, ingenieurs en professoren wel niet bruikbaarder zullen zijn geweest, dat de niet geleerde //soldats de métier;" dat een vier tal vroegere stroopers beter op patrouille te gebruiken is dan een zelfde aantal professorendat de kans van treffen op die geleerden even groot, hunne eigen vuuruitwerking niet beter is enz. stellen wij het, door den kolonel Baron Stoffel ter zake aangeteekende in zijne //Rapports militaires etc." //De innerlijke waarde van een leger hangt, zegt hij, innig samen met de intellectueele ontwikkeling van den soldaat, want de bescha ving van den geest geeft niet alleen materieele, maar ook moreele kracht En kolonel Stoffel is dan toch wel een vertrouwbaar en deskundig verslaggever, wiens opinie wicht in de schaal legt. In het //Journal des Sciences Militaires, Janvier 1872" vindt men dan ook een artikel, over de noodzakelijkheid van het onderwijs bij het leger. De S. wijst er op, dat de jongste nederlagen der Fran- sche armée niet door een toeval veroorzaakt, maar het gevolg zijn van een verval, dat sinds lang het leger ondermijnde. Een eerste plaats ouder de oorzaken van dit verval noemt S. het gebrek aan onderwijs. Blijkens de door ons geraadpleegde bronnen heeft dan ook niet alleen noch voornamelijk haar meerdere getalsterkte de Duitsche armée, langs een onafgebroken zegetocht, den weg naar Parijs

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 286