Men kan zich voorstellen wat hiervan het gevolg was. Ten einde er een duidelijk begrip van te geven zal ik zoo vervolgt de S. hier een der voorvallen, waarvan ik getuige was mededeelen. Op een fraaien Juni dag, toen men nog druk de kansen op een aanstaanden oorlog besprak, ontving het regiment artillerie, te Y. in garnizoen, de order, om onmiddellijk, op staanden voet, en zonder dralen ('/immédiatementsur le champ et sans plus tarder") een bepaald aantal batterijen naar de grenzen te zenden. Met den meesten spoed werden de officieren dier batterijen die zich grootendeels in burgerkleeding in de stad bevondenhetzij op de wandeling, of in de koffiehuizen, of bezig met het doen van inkoopen voor den verwachten veldtocht opgezocht; het signaal //opzadelen" wordt geblazen; men roept alle manschappen bijeen die in de kazerne in afwachting der soep rondloopenrust hen uit zoo goed en zoo kwaad als het gaat en spant de beschikbare paarden in, onverschilligop zij tot de vertrekkende batterijen behooren of niet. Het bepaalde uur voor den afmarsch is intusschen reeds lang voorbij eindelijk vertrekt men met datgeen, wat in der haast bijeengebracht is kunnen wordensommige batterijen hadden slechts vierandere vijf stukken, de verder noodige voertuigen ontbraken bijna geheel. De officieren die den tijd hadden gehad om een klein bundeltje te makenwierpen het op een wagende overige vertrokken een voudig met hetgeen zij aan het lichaam hadden, alsof het eene gewone exercitie gold; engedurende deii marsch, schreeuw den de daarvoor bezoldigde lieden //A Berlin A. Berlin De batterijen, die het eerst oprukten, zijn dan ook, gedurende den geheelen veldtocht, nimmer op kompleet kunnen geraken. In vredestijd hadden de officieren zich veel moeite gegeven, om de kleeding en uitrusting hunner manschappen geheel in orde te doen zijn, en ieder stukrijder goed zijne paarden te doen kennen, in één woordom alles bij het uitrukken op voet van oorlog in de meest volmaakte orde te hebben. Dit alles nu werd geheel in wanorde gebracht door één pennestreek van den Minister. Men kan zich voorstellenin welke gemoedsstemming daardoor de officieren verkeerden. De batterijen, die naderhand moesten uitrukkenhadden grooten deels hare paarden afgestaan aan de eerst vertrokkenezij moesten zich nu behelpen met de paardendie de landlieden krachtens eene miuisteriëele aanschrijving voor dit doel hadden beschikbaar gesteld. 232

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 289