283 De boeren nu brachten bijna alle tegelijk hunne paarden, terwijl voor de behoorlijke ontvangst noch tijd, noch plaats, noch personeel beschikbaar was. De paarden liepen dan ook vrij op de binnenplaatsen rondte midden der voertuigen die men intusschen uit de arsenalen aan voerde zij deden zich te goed aan de zakken haver die zij in de stallen stuk scheurden; zij vochten, steigerden, hinnikten en maakten iii één woord een helsch leven. Ieder stukrijder maakte zich nu van de noodige paarden meester, door eene jachtwijze, gebruikelijk in de Pampa's; n. 1. door ze een voudig een strik om den hals te werpenen tuigde ze daarna op wanneer alles present was ging men op marsch. Die gëimproviseerde bespanningendie volstrekt niet gewend waren aan eene wijze van behandeling als ze bij de batterijen ondervonden, gingen achteruit in plaats van vóóruit, sloegen met achterbeenen in de strengen en verwarden er zich inde kolonne ving intusschen den marsch aan, ouder gevloek, zweepgeklap, trompetgeschal enz. Men zond hendie armen of beenen gebroken haddennaar de ambulance en trachtte intusschen deu verloren tijd in te halen door in dolle vaart voort te rennen. Het vervoer der troepen was evenwel nog veel bezwaarlijker. De Minister had toenmaals juist zijn rapport en zijne proeven ter zake beëindigddoch de reglementaire voorschriften waren nog niet in het licht verschenen. De manschappenniet gewend aan deze nieuwe exercitiën, voerden ze slecht uit en verspilden veel kostbaren tijd; ongelukken waren niet zeldzaamterwijl men aan de meeste stations op deze omstan digheden volstrekt niet voorbereid wasen die stations zelve geheel ongeschikt waren voor die nieuwe manoeuvres. De stationsgebouwen waren opgevuld met soldaten, die alle hoekjes en gaatjesalle in- en doorgangen opvulden en versperdenzoodra nu het signaal«instijgen" klonk stormde die horde wild en or deloos vooruit. Vermits men het aan niemand geleerd had, wist ook niemandwaar hij zijne wapens en zijne uitrustingstukken in de wagens moest opbergen. Hierdoor ontstond oponthoud en een vervaarlijk tumult, terwijl intusschen de manschappen, geagiteerd en verhit door de warmte, deu drank en het vertrekaan de waakzaamheid hunner officieren ontsnaptenen geen troepmaar eene bende vormden.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 290