285 Als het appèl blies, kwamen de meesten wel is waar weder in de wagens, maar ook vele manschappen bleven eenvoudig, als toeschou wers, diegene gadeslaan, die uit alle macht liepen om den trein nog te halen. Te midden der luidruchtige vrolijkheid, waarmede die achterblij vers ontvangen werden, vergat het geheele transport ten eenenmale, dat de kommandant met ongeduld wachtte. Dan moesten nog de paardendie zelf niet in hunne behoeften konden voorzien, en het toch niet helpen konden dat zoo slecht voor alles gezorgd was, gevoerd en gedrenkt worden, hetgeen al weder opont houd veroorzaakte. Men begrijpt, dat onder dusdanige omstandigheden het gezag der officieren weinig te beduiden hadin het begin beproefden zij al het mogelijke om de orde te handhaven, spoedig zagen zij de onmogelijk heid er van inen bemoeiden er zich niet meer mede. Nadat de bel verscheidene keeren had geluidvertrok de trein eindelijk, achtervolgd door eene geheele rij soldatendie hard liepen en schreeuwden om nog mede te gaan, zich somwijlen vastklampten aan de portieren en zóó in de wagens te recht kwamenen dit alles te midden van eene schromelijke wanorde. Zij, die een te ruim gebruik hadden gemaakt van de gastvrijheid der burgersen zijdie te laat waren aangekomenbleven in het stationsgebouw wachten op een volgenden treindie hen medenam, maar niet altijd juist naar dezelfde -plaats als de vorige stoomde. Wanneer de Minister van Oorlog door de Pruisen ware omgekocht om het leger te desorganiserenkon hij het niet beter hebben aan gelegd in het zenden der troepen naar de grenzen Het Pransche spoorwegnet was evenwel voor de mobilisatie der Pransche armee veel gunstiger, dan het üuitsche spoorwegnet voor de Bondstroepen. Van uit Parijs, als centrum, voeren onderscheidene lijnen naar Prankrijks grenzenterwijl de op deze stralen gelegen voorname plaatsen door tusschenlijnen onderling verbonden zijnen ook de vestingen die de grenzen dekten door banen vereenigd waren. Het Duitsche net was daarentegen van geheel anderen aard, de verschillende lijnen loopen, uit een krijgskundig oogpunt gezien, verward dooreen. Omtrent de schromelijke verwarring, die bij de mobilisatie en den opmarsch der Pransche strijdkrachten heerschtezie men ook Mil. Speet. 1S71, pag. 257 en 258. v. V.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 292