287 Bij de eene kompaguie betaalde men op deze, bij de andere op gene wijze, de manschappen maakten elkander met die verschillen bekend, en daardoor ontstonden onophoudelijk reclames en moeielijk- heden. Uit vrees voor latere vergoeding, verkozen veel officieren hunne manschappen, zoo noodig, later het surplus uit te keeren; de sol daten daarentegen pruttelden, dat men hun het geld onthield waar op zij vermeenden aanspraak te mogen maken, en dat juist op een tijd, dat zij dat geld het meest noodig hadden. Want men wete, dat de intendance toenmaals zich niet ophield met het verstrekken van vivres, zoodat de officieren bij het uitbe talen der soldijen aan hunne manschappen, verplicht waren hen uit te noodigen, zelf voor hun voedsel te zorgen. Men begrijpt wat hiervan het gevolg moest wezen. Zoodra de soldij uitbetaald wasstormde de troep naar den her berg en liet zich van eten voorzien; de soldaat, die daardoor onophoudelijk aan den zwier was, kwam bijna niet meer in zijne tent of op het bivouac terug, en het was zelfs dikwerf bezwaarlijk, om de noodige manschappen tot het corveën bijeen te brengen. Weg! dus met de krijgstucht; weg! met het gemeenschappelijk le ven tusschen officieren en manschappenwegmet alle gezag. De verwarring, die aan het Ministerie van Oorlog tijdens de mo bilisatie van het leger heerschte, kenmerkte zich door eene soort van onrustige bedrijvigheid, zoodra eene troepenafdeeling marcheeren moest. Wanneer men dan van de menigte soldaten, die men zonder be paald plan had bijeengebracht, partij moest trekken, en er een stra tegisch doel mede moest bereikendan werd de gewone wanorde die bij iederen afmarsch heerschte, indedaad eene vreeselijke ver warring. De ter nauwernood geformeerde divisien werden nu eens hier heen dan weder daarheen gezonden. In stede van nuttige marschen te bevelen, gedurende welke de troepen zich konden gewennen aan de ongemakken van het le ven te velde, en die marschen af te wisselen door doelmatige hal ten, ten einde de verloren orde of tucht te herstellen en de man schappen te exerceeren, zette de generale staf op ééns, en zonder be paald doel, alle mogelijke troepen afdeeliugen in beweging, zelfs vóór zij nog behoorlijk georganiseerd warenen verwarde die troepen in

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 294