22 die 20 patronen konden bevatten medegenomen; den volgenden dag volgden de gouverneur der Molukken en de komrnandant der expe ditie. De benoodigde vivres werden naar Tampirah verzonden, terwijl een voorraad voor 14 dagen benevens de noodige jenever en azijn aan boord van de Suen-Dulgair werd ingescheept. Bij aankomst vond men het temporair kampement geheel afgewerkt en van eene palissadeering voorzien. Het bijeenzijn te Tampirah van 600 man van verschillende stam men als Tomboekers, Bangaaiers, Pelengers, enz., wier taal men niet kende en die zich onderling evenmin verstonden, doet onwillekeurig aan den torenbouw van Babel denken. Het groote onderscheid echter bestaat hierindat in acht dagen tijd door de stalen volharding en het krachtig toezicht der daarmede belaste officieren dit kampement voltooid was, terwijl de Babelsche torenbouw is gestaakt moeten worden juist uit gebrek aan verstan dige leiding. Het kampement bestoud uit kazernes, een gebouw voor zieken, officiers-woningenvivres- en kruitmagazijnen, deze laatste omringd door palissaden en voorzien van tamboers aan de uitgangen het bosch was op honderd ellen in den omtrek opengehaktterwijl er tevens een weg was aangelegd van negen palen lengte en twee ellen breedte. Ik herhaal het, in acht dagen was dit tot stand gekomen onder aanhoudende regens en met onwillige werklieden, die slechts met moeite aan den arbeid waren te houden. De berichten omtrent Oesson-Dauwaar men veronderstelde dat de vijand zich versterkt had, waren nog al uiteenloopendallen echter kwamen daarin overeen, dat het in één dagmarsch gemakkelijk te bereiken was. Den 20itcn werden op verkenning uitgezonden naar meergenoemde kampong Oesson-Dau de kapitein van Oijen met de luitenant-adjudant van Dentzschde luitenants Henner en van Thiel met een detache ment van 50 man van het 12<ie bataillon infanterie, benevens de sergeant Schwabedissen met 3 flankeurs en 3 walbusschutters van het lste bataillon en 250 uitgezochte Alfoerenvoor het meerendeel met geweren gewapend en allen voorzien van vivres voor twee dagen. De kapitein Anemaet keerde wegens ziekte naar boord van de Vesuvius terug, terwijl de lste luitenant van Thiel het kommando der kompagnie overnam, en de adjudant-onderofficier Hoek tot het verrigten van iuitenantsdienst werd aangewezen. In den namiddag van den 21sten Juni kwam de luitenant-ter-zee

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 29