294 *Groote rampen strekken tot leering, zij brengen ernstige waarheden aan het licht, welke in tijden van geluk maar al te dikwijls door gewoonte of kortzichtigheid onopgemerkt bleven." //Vóór den ongelukkigen oorlog van 1870 hechtte men in Frank rijk geen gewicht aan de meening van hen, die verklaarden dat de legerorganisatie van ons rijk in geen verhouding stond tot zijn staat kundigen toestand; men ontkende de voordeelen der Pruisische or ganisatie, welke op de algemeene dienstpligtigheidop het stelsel van talrijke, goed geoefende reserven en op de territoriale indeeling van het land, in overeenstemming met het leger berust." Napoleon erkent daarin verder, dat de Duitsche artillerie véél be ter was dan de Fransche, dat de vestingen te talrijk en niet in overeenstemming waren met de eischen van den tegenwoordigen tijd, en verklaart o. a: //De beste wijze, om te leeren wat ons ontbreekt, is, het Prui sische stelsel, dat, met voortdurende verbetering, reeds meer dan zestig jaar bestaat, met opmerkzaamheid tebestudeeren." (Mil. Tijd schrift, 1871, p. 592), Nu zal men toch wel, noch den heer E. J., noch Hossel, noch Napoleon III kunnen beschuldigen van overdreven bewondering voor het Duitsche leger; en toch, zij allen erkennen, dat de ware oor zaak der aanhoudende nederlagen van het Fransche leger te wijten zijn aan den slechten toestandde gebrekkige inrichting en de in ferioriteit in alle opzichten van dat leger, vergeleken met de Duitsche armee; dus geen bloote zaak van meerdere getalsterkte. Maar, niet alleen, of zelfs Fransche schrijvers erkennen die su perioriteit; bijna elh werk over den jongsten oorlog, elk tijdschrift, elk dagblad daarover handelende, is in dat oordeel eenstemmig. Ten overvloede zullen wij daarvan nog een paar voorbeelden aanhalen. //Een stem uit het leger" zegt o. a. op pag. 539 van het Mil. Tijd schriftjaarg. 1870, dat de groote voordeelen door de Pruisen in 1866 en 1870 behaald, hoofdzakelijk moeten worden toegeschreven, aan de uitmuntende wijze waarop zij den oorlog hadden voorbereidof met andere woorden: aan den uitsteltenden arbeid der officieren van den genieraten staff De te vroeg gestorven Prévost Paradol schetste reeds in 1868 in zijn beroemd werk: //La France nouvelle" den uitslag van eenen aanstaanden strijd tusschen Frankrijk en Duitschlanden voorspelde daarbij o. a. den verplichten afstand van den Elzas en Lotharingen en den nederlaag der Fransche wapenen.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 301