296 den trein, of door onvoldoende verpleging, zelfs dan, wanneer de marschen geruimen tijd van te voren werden bepaald. De opmarsch van de troepenafdeelingen naar Sedan geschiedde met weinig orde; om een voorbeeld te geven, hoeveel van de een heid der korpsen was verloren gegaanzij uit het werk van den generaal de Wimpflen over Sedan diens mededeeling aangehaald, dat het hem, in den avond van den 30 Augustus, in de nabijheid van Mairy, gelukt was onder zijne bevelen te vereenigeneen regiment infanterie van elk der korpsen 5, 7 en 12, voorts het grootste ge deelte van de kavallerie van het 7e korps, en eenige honderde man schappen van het lc korps, al ivelke troepen van hunne korpsen waren afgeraakt Napoleon, door eene lichtzinnige hofpartij aangezet, had in het begin van Juli den Noord-Duitschen bond den oorlog verklaard; en, aangezien de daarvoor aangevoerde redenen alleszins gezocht en op zich zelve al te nietig waren, was de verbazing en de veront waardiging in gansch Duitschland algemeen. De Zuid-Duitsche Staten trokken dan ook onmiddellijk partij voor den Bondsheer; zij toonden daarmede, dat de oorlog voor de volken ten oosten van den Rijn eene gemeenschappelijkenationale zaak was, en men kon reeds dadelijk voorzien dat de krijgvan de Duit- sclie zijde, met de uiterste inspanning en volharding zoude worden gevoerd; van de Bransche natie kon dit minder zeker verwacht worden." Verder worden in dat //Overzicht" op de krachtigste wijze, de—- grootendeels reeds hiervoren uitgesproken stellingen bevestigd dat Drankrijk in het geheel niet gereed was voor den oorlogdat de opperste leiding van het geheel niet berekend was voor haren gewich- tigen werkking; dat de Bransche generaals, door hun weifelend en zorgeloos gedrag, de reeks van nederlagen, die de Bransche troepen ondergingen, in de hand werkten en bevorderden dat vele Bransche bevelhebbers hunnen rang aan de gunst des Keizers en niet aan eigen verdiensten te danken hadden; en voorts, dat de Bransche infanterie van hare zeer goede Chassepot-geweren een zeer slecht gebruik maakte, dat de Bransche artillerie veel slechter was dan de Duitsche> en eindelijk, dat de Bransche kavallerie bij de onderscheidene gevechten bewezen heeft, niet tegen de Duitsche opgewassen te zijn. Het moet echter erkend wordendat de Bransche kavallerie in dezen oorlog bewonderingswaardige bewijzen van moed en volkomen doodsverachting ^gegeven heeft; getuige o. a. de, op het einde van den slag bij Worth, op bevel van Mac-Mahoii, door de kurassier-divisie

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 303