301 Wij ontleenén daaruit eerst liet volgende. //De veldtocht van 1859 in Italië was eene reeks van verrassingen, nagenoeg alle veroorzaakt door het gebrek aan ondervinding en de onbekwaamheid als aanvoerder van Napoleon III; die verrassingen waren somwijlen grappig, maar meestal, om de schromelijke gevol gen, diep betreurenwaardig. Telken male dat Napoleon den vijand meende te verrassen, viel hij zelf in een hinderlaag; telkens als hij hem meende te overvallen, viel de vijand zelf hem geheel onverwacht op het lijf; zonder de gelukkige tusschenkomst van Mac-Mahon zoude dan ook wellicht reeds te Magenta het voorspel zijn opgevoerd van het bloedig drama van Sedan. Voorts, den toestand van het tweede keizerrijk in de jongste jaren beschrijvende, lezen wij Leger. De bevordering, vooral in de hoogere rangen, is geheel afhan kelijk van gunst, niet van verdiensten. In het Fransche leger is een geest van verdorvenheid gevaren, die het tot schande en ten verderve zal strekken. Geen wetenschappen, geen studie meer, maar ijdelheid, lediggang, en zucht naar geld en gunst. Men dient niet meer Frankrijk, zijn vaandel, de eer, maar men maakt jacht op gelegenheden om het vorstelijke stamhuis hulde te bewijzen; men verzekert voorts, dat, tot zelfs in de hoogste rangen spionnen en stille verklikkers zijn. De krijgsdienst is dan ook eene ware speculatie geworden. Rechtswezen. Bodewijk Napoleon is het heiligdom der gerechtigheid binnen ge drongen, met verkrachting der wetten, met verkrachting van zijn1 eed, met verkrachting der constitutie. Men schrijft dan ook dien Keizer het navolgende, zeer juiste, maar verpletterende gezegde toe //Autrefois la magistrature reudait des arrets et non des services, aujourdTui elle ne rend plus que des services et en demande." Algemeen Bestuur. De centralisatie heeft van Frankrijk ééue groote machine ge maakt, die een heirleger geroutineerde en eigenmachtige bureaucraten onderhoudt en voedt.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 308