311 geval, en ook te Straatsburg werd in de laatste periode slechts uit mortieren gevuurd. Herhaaldelijk was daarentegen, bij de meeste belegeringen van den oorlog in 187071, het vuur des verdedigers, niettegenstaande het geschut talrijker was, het eerst verlamd; zoo had b. v. Neu- Breisach 100 vuurmonden, en de aanvaller slechts 11 kanonnen en 4 mortieren; Schlettstadt 120 tegen 32; Thionville 200 tegen 81. De artillerie van den verdediger moet daarom naar middelen zoeken om, ook nadat zijn gpschutvuur tot zwijgen is gebracht, den aanvaller schade te kunnen toebrengen; zulks kan hij door het verticaal mor tiervuur verkrijgen. Vooral in de laatste perioden van den aanval en de verdediging heeft het worpvuur niets van zijne waarde verlorenzoo gebruikten de Oostenrijkers in 1849 voor Malghera 31 mortieren en 59 kanonnen, en de Franschen brachten in het laatste tijdperk der belegering van Sebastopol eene belangrijke vermeerdering in het worpgeschut, dewijl zich hier het geval voordeeddat de aanvaller tegenover de groote artillerie-middelen van den verdediger in het vuurgevecht meermalen het onderspit moest delven. Hoewel het worpvuur voor den aanvaller eigenlijk minder voor- deelen oplevert dan voor den verdedigerzoo zien wij toch ook bij de geheel met nieuw geschut gevoerde regelmatige belegering van Straatsburg en Belfort een groot aantal mortieren gebruikenbij Straatsburg brachten de Duitschers 83 mortieren en 150 kanonnen in het vuur, waarvan de eersten 18600 worpen en de laatsten 104.000 schoten gedaan hebbenvoor Belfort hadden de belegeraars 42 mor tieren en 154 kanonnen. Daarentegen kunnen gladde mortieren bij een bombardement niet meer, zooals vroeger, uitsluitend gebruikt worden, omdat men met de verdragende granaten uit het zware getrokken geschut het doel, ver ontrusting der bevolking en vernielen der gebouwen, even goed, ja dik werf beter dan met mortiervuur bereikt. Zoo werden bij het bom bardement van Parijs in de aanvalsbatterijen tegen het Z. W. font slechts 6 mortierendoch 90 kanonnen gebruikt, terwijl, bij het bombardeeren van vele kleinere vestingen, zoowel Pruisische als ver overde getrokken 12- en 24-ponders gebezigd worden, en zwaar veldgeschut en mortieren slechts in geringen getale werden gebruikt. De gladde mortieren hebben echter alleen bij geregelde belegeringen hunne vroegere werkzaamheid behouden. De verdediger zal voorzeker beter doen wanneer hijin stede

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 318