315 officiersrang gesloten, terwijl de klerk of handelsemployé van dezelfde afkomst en opvoeding daar, zoo hij dat wil, gemakkelijk toegang vindt. Trouwen kan de onderofficier in den regel ook niet, want de vrouw kan niet gevoegelijk in een kamertje in de kazerne zonder afzonder lijke bijgebouwen enz. wonen. Een en ander doet den man lichtelijk de burgerkleeding boven den wapenrok verkiezen, en is oorzaak, dat wij menig beschaafd man uit de gelederen zien tredenen de minder ontwikkelden overhouden. Eindelijk is het minder gehalte onzer onderofficieren in vergelijking met dat der Nederlandsche toe te schrijven aan het gemis aan gele genheid tot degelijke opleiding. Nederland heeft zijn instructieba taljon, over welks nuttige werking men o. a. den //open brief" van den kolonel Kempees aan den generaal-majoor Weitzel kan raadplegen zijne instructie kompagnie te Schoonhovendie uitstekende onderof ficieren voor de artillerie levert. Wij hebben thans, het is waar, een kaderschool voor de infanterie te Meester-Cornelis en voor de veld-artillerie te Willem I; maar beide inrichtingenin het leven geroepen onder de verplichtingdat zij geen of zeer weinig geld mochten kosten, kunnen niet in vergelij king komen met de Nederlandsche en zouden dat ook bij de beste organisatie niet kunnen doen, omdat hier die categorie van ongefor tuneerde, maar goed opgevoede jongelingen, die in Nederland de gelederen van het instructiebataljon vult, grootendeels ontbreekt. Bij den kleurling toch ontbreekt over het algemeen de lust om militair te zijn, en de weinige knapen van zuiver Hollandsche afkomst, die in Indië zijn, kunnen doorgaans beter carrière maken dan die van onderofficier aanbiedt. De opleiding van kader bij de korpsen zal altijd wel vrij gebrekkig blijven, hoe men ook den cursus wil inrichtener zijn te weinig hulp middelen voor degelijk onderwijs, en door hunne verschillende diensten mankeeren telkens verscheiden leerlingen, waardoor ook bijna nooit de eene leerling even ver in de studie is als de andere. Met het bovenstaande hebben wij, naar we vermeenen, de voor naamste redenen aangewezenwaarom onze Europeesche onderofficie ren tegenwoordig niet voldoen aan de eischen, die men hun behoort te kunnen stellen. Men zal daaruit kunnen afleidenwelke middelen moeten worden aangewendom hierin verbetering te brengen. Onder die middelen rekenen wij de volgende: le. Opwekking van den militairen geestvan liefde voor den

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 322