316 militairen stand, in het leger in het algemeen. Gymnastie, schermen, voorlezingen over onze krijgsgeschiedenis en goede leiding door de chefs der kompagniën en korpsen zijn daarvoor onder anderen noodig. 2e. Vermeerdering van het kader bij de kompagniën, hetgeen bij eene wijziging der organisatie des legersalthans bij de infanterie zeker kan geschieden zonder dat men over 't geheel meer kader noodig heeft. De onderofficieren zullen daardoor beter hun dienst doen en minder uit hun eigenlijken werkkring treden. 3e. Verbetering der tractementenvooral voor de adjudanten-onder officier en de sergeanten-majoor. De positie der onderofficieren moet benijdenswaardig zijn in het oog van den soldaat, en ook zoodanig, dat de onderofficier niet in het burgerlijk leven behoeft over te gaan om zijn lot te verbeteren, maar dat wij de degelijke, flinke, goed oppassende personen in de gelederen houden. Door een goed ge meubelde kamer, afzonderlijke badinrichting en andere accessoires, eene nette kleeding en dergelijke zou [men het prestige van den onderofficier verhoogen. Het zou toch inderdaad geene overdreven luxe zijn, indien men den onderofficier in het vredesgarnizoen een met kapok gevuld matras en dito kussens, een klamboe om het bed een kastje, een waschtafel en eenige goede stoelen gaf, en hem ook in andere opzichten, zoo als de kleeding, wat meer tot den officier dan tot den soldaat liet naderen. Bij betere bezoldiging zou ook de tafel beter kunnen zijn; kortom, bij toepassing van al hetgeen hier wordt voorgesteld, zou de goede soldaat zich inspannen om onder officier te worden, en zou hij, eens dien graad bereikt hebbende, zich ook inspannen, deze te behouden. 4>". Opleiding van degelijke onderofficieren voor het Indische leger in Nederland, bij het instructie-bataljon of elders bij soortgelijke inrichting, waar burgerjongelieden van fatsoenlijke opvoeding binnen een paar jaar tot onderofficier worden gevormd, om dan als zoodanig naar Indië te gaan; burgerjongelieden, die zich te goed achten om als gewoon soldaat hier te komen, maar, wanneer de positie van den onderofficier hier betrekkelijk schoon te noemen was, wel in dien rang zouden willen dienen en het moreel element in het leger zou den versterken. Velen hunner zouden officier worden, vele anderen zouden onderofficier blijvenin beide gevallen zou ons leger er door winnen. Wij weten wel, dat thans te Kampen ook jongelieden aanwezig zijn, die voor den Indischen dienst zijn bestemd, maar dezen moet meer een bepaald vooruitzicht worden geopenddoor b.v. jaarlijks vast een 50 plaatsen voor Indië open te stellen en,

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 323