318 zelfde koinpagnie waar hij als soldaat diendemaar aan de verwe zenlijking van dit denkbeeld zouden zooveel bezwaren verbonden zijn, dat daarvan wel geen sprake kan wezen. Wij voor ons moeten zeg gen, het meer eens te wezen met den Pranscbeu schrijver, die volgens dit tijdschrift (bl. 238 van den jaargang 1872) den graad van kor poraal geheel wil afschaffen en daarentegen de surveillance in de chambre'es en de gewone korporaalsdiensten aan de beste ongegra- dueerden (in het genre van onze tegenwoordige vice-korporaals) wenscht opgedragen te zien. Men bouwt dan meer op kameraadschap en menschenkennis dan op gezag; de functie van vice-korporaal of hoe men die dan noemen wil, zou men aangenaam kunnen maken door den man, behalve van corvéen, ook van sommige inspectiën en theo- riën vrij te stellen. Het rondloopen met orderboeken, strafhoeken enz. het baantje van den korporaal der week kan zeker even goed door een ongegraduëerde geschieden, en sommige functiën, die daarvoor ongeschikt zijn, kan men aan de onderofficieren opdragen. Wij gelooven, dat het halve gezag, door de korporaals thans uit geoefend, het juiste begrip van ondergeschiktheid en krijgstucht meer tot nadeel dan tot voordeel strekt; en dat de afstand tusschen den onderofficier en soldaat vergroot, het prestige van eerstgenoemde vermeerderd zoude worden, wanneer elke tusschengraad verviel. In ieder geval is het beter, dat wij eenige goede onderofficieren bij de kompaguie hebben dan, zooals thans, eenige onderofficieren en korporaals van minder gehalte. C. Het Inlandseh kader. Dit wordt tot dusverre zonder examen aangesteld, en mist dien ten gevolge ook de vereischten om inder daad als sergeant of korporaal te kunnen optreden. Gezag oefenen ze zeer weinig uit; bijna nooit zal de inlandsche onderofficier rapport maken van een mindere. Men kan het bestaan van dit kader dan ook, naar onze meening, alleen verdedigen door de noodzakelijkheid, om den inlandschen soldaat eenig vooruitzicht op lotsverbetering te verschaffen. Dit motief is voorzeker gewichtig genoeg; maar voor den soldaat, die niet lezen of schrijven kan, is onzes inziens eene soldij als de tegenwoordige en een gagement van 6,per maand ruim voldoende. Men zou dus ook van den inlander, die een graad wil bekleedeneen examen moeten vorderen en hem dan benoemen tot korporaal, op een tractement, zooals tegenwoordig de sergeanten genieten. De inlandsche sergeanten zouden wij daarentegen laten vervallenwe zouden de inlandsche gegradueerden korporaal willen

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 325