dunkt mijrecht op meer égards. Aan zwakheid kan eene zoodanige poging, om den vrede te bewaren, moeielijk toegeschreven worden. Boni was te goed met onze macht bekend, en ten overvloede kon de oorlog van 1825, de Balische, en zoo vele andere, hun geheugen te hulp komen. Maar Boni was nu eenmaal de zondenbok. In alle verwikkelingen op Zuid-Celebes wilde men de hand van Boni zien, of daarvoor bewijzen waren of niet. Hoe dit ook zij; tot den oorlog met het Bonische rijk, werd, evenwel niet dan na lang aarzelen, besloten. Daarmede was veel tijd verloren gegaan, en dat tijdverlies moest, gepaard aan andere foutenwaarover later voor de eerste expeditie noodlottig worden Bij hoofdstuk 5 wordt de samenstelling der expeditie, de benoe ming van den vice-president van den raad van Indië, de Perez, tot Gouvernemeutscominissarisde benoeming van den generaal-majoor Steinmetz tot opperbevelhebber, de uitrusting enz. tot en met het embarquementmet juistheid beschreven. De vivres (bladzijde 141, en volgende) en ververschingenaan de expeditie in ruime mate mede gegevenwaren van de beste hoeda nigheid de rijst o. a. zoodat niemand onzer die in den regel ooit beter op zijne tafel had gezien. Alleen de ding-ding, in overhaasting gemaakt, was niet altijd goed uitgedroogden dus was er wel wat bedorvendat evenwel onmiddellijk werd afgekeurd, en in zee geworpen. Eveneens vond men in de kistjes, tusschen goede jenever, soms wel eens een enkele flesch arak of daarna smakende drank waarmede dan als met bedorven ding-ding gehandeld werd. Ik herhaal het hier gaarne, de expeditie was aan levensmiddelen, ververschingen enz. ruim, uitmuntend zelfs uitgerust; alle verstrek kingen hebben even ruim aan de troepen plaats gehad; en als dat, zoo als wel eens gebeurde, tegen bepalingen streed, werd daarop altijd onmiddellijk goedkeuring verkregen. Wanneer versch vleesch had kunnen worden verstrekt, en het drinkwater te Badjoa beter was geweest, dan acht ik het niet doen lijk eene expeditie beter te voeden en daarbij zieken te verplegen en verzorgen, dan dat bij de le Bonische expeditie heeft plaats gehad. Bij de expeditiën, die ik vroeger zelve mede maakte, of die onder mijn toezicht werden uitgerust, is dat nooit beter, dikwerf veel, zeer veel minder geweest. Die daarover in eenen anderen geest geschreven of gesproken heeft, 324

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 331