Zoover ik weet, is nog nimmer eenig voorschrift hieromtrent door het departement van oorlog uitgevaardigd en wordt de velddienst gewoonlijk onderwezen volgens het werkje van den heer van Rees. Hoewel ik ten volle de groote verdiensten van dit werk erken, ver meen ik toch, dat daarin, door de invoering van de nieuwe exercitie- reglementen, eenige verandering noodzakelijk geworden zijn. Zoo zal b. v. de in deze nieuwe reglementen aangenomen verdee ling der kompagnie in groepen van twee rotten m. i. noodzakelijk tot eene meer algemeene toepassing van het reeds lang bekende voor postenstelsel met kozakkenposten moeten leiden. Dit stelsel, gelijk de naam reeds aanduidt, afkomstig van de noma den volken en naar mijne meeuing uitermate voor Indië geschikt, is toch geheel in overeenstemming met het doel van het reglement om de groepen steeds bij elkander te houden. Bovendien vereischt het, gelijk ik zal aautoonen, een kleiner aantal manschappen, aan bij de tegenwoordige gebruikelijke regeling, en geeft toch waarborgen voor eene groote veiligheid, ook door de een voudige wijze waarop de deelen op elkaar werken. Ik zal daarom, in onderstaande regelen, de inrichting van dezen velddienst in korte trekken trachten uit een te zetten. Een troep in staat van rust, op bivouac als anderszins, zal volgens dit stelsel bewaakt worden door velchjachten. De yeldwachten worden beschermd door kozakkenposten en deze zetten wederom schildwach ten uit. "Vóór dat een troep in staat van rust komt, wordt een gedeelte aangewezen voor den veiligheidsdienst. De hoegrootheid daarvan hangt natuurlijk af van de grootte der hoofdtroep, van de uitge strektheid en de gesteldheid van het terrein, dat bewaakt moet worden, van de plaats waar het bivouac opgeslagen wordt, van het min of meer groote gevaar door den vijand te kunnen worden aangevallen, enz., enz. Het aangewezen gedeelte wordt naar gelang zijner sterkte afgedeeld in twee, drie of meer veldwachten. Elke veldwacht bestaat uit twee deelen; het eerste gedeelte is bestemd tot het doen van patrouille- en ordonnancediensten, het tweede gedeelte voor den dienst der kozakkenposten. Het tweede gedeelte wordt afgedeeld in groepen van twee rot {kozakkenposten)van elke groep wordt een man kommandant, de drie overige manschappen worden genummerd. Komt nu een troep aanop de plaats waar gebivakkeerd zal 344

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 351