■351 brengen van rapporten; de patrouilledienst sal nu feitelijk door de kozakkenposten, dat is door de doorzoekingspatrouilles worden waar genomen. Kiezen wij weer tot voorbeeld eene kolonne van 600 man, en onderstellen wij, dat deze in open terrein opmar scheert tegen den vijand. Dit korps verkrijgt dan 9 doorzoekingspatrouilles in front, in een kring, waarvan de vleugels, naar voren omgebogen als het ware de voelhorens der marcheerende kolonne vormen. De voortroep marcheert op 200 passen achter het midden van dezen kring; de rechter- en linker-zijtroep op gelijken afstand achter het midden der drie uiterste doorzoekingspatrouilles aan die zijden. Achter de voortroep volgt op een afstand van 250 pas het piket of het gros der voorhoede en op 200 passen daar achter de hoofdkolonne. Tot dekking der hoofdkolonne in den rug marcheert op 200 passen daarachter eene achtertroep, welke in een naar de kolonne omgebogen kring, achter zich de drie daarbij behoorende dekkingspatrouilles heeft. De voor-, zij- en achtertroepen vormen bij den overgang tot den staat van rust de veld wachten en zijn even sterk als deze; alleen voegt men er een viertal manschappen bij voor het overbrengen van rapporten. Bij eeuen terugtochtsmarsch van dezelfde kolonne op hetzelfde terrein zou de marschvorm hetzelfde blijven, doch moeten de cloorzoe- ^'«(/jpatrouillesnu zfeMira^spatrouilles geworden, een kring vormen, waarvan de vleugels naar de kolonne toegetrokken worden, terwijl dat bij den achter-, nu «oortroep juist het omgekeerde zou moeten zijn. Men zou dus hier in het geheel noodig hebben vier wachten, elk van 40 mandustot volkomen dekking van den marcheerenden troep160 man. Het aangehaalde voorbeeld heb ik alleen gesteld tot verduidelijking van mijn beweren; een ieder zal zeker met mij eens zijn, dat een terreindat dezen geregelden marschvorm toelaatslechts zelden in Indië zal worden aangetroffenmeestal toch zal men op bedekt en doorsneden terrein moeten ageeren. Het uitzwermen van de doorzoekingspatrouilleshet gebruiken van zijtroepen of flankdekkingen zal meestal onmogelijk zijn, ten minste op den duur. Het zou dan het eenvoudigste zijn, twee wachten te vereenigen, en twee vóór en twee achter de kolonne te laten marcheeren. Is de weg te smal, om zelfs het uitzwermen van slechts drie door zoekingspatrouilles toe te laten, dan vereenigt men er twee van en

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 358