352 doet deze voor den voortroep uit maroheeren deze dienen dan als spits. De overige doorzoekingspatrouilles vereenigen zich op korten afstand daarachter en dienen in dit geval als soutien, maar oogenblikkelijk, wanneer het terrein het maar eenigszius toelaat, verspreidt zich dit soutien weder, om zoover mogelijk links en rechts alles te doorzoeken. Is het terrein er toe geschikt en oordeelt men het noodig, zij- troepen te bezigen, dan zou bijv. een der voorste wachten den linker zij-troepeen der achterste den rechter zij-troep kunnen uitmaken en op deze eenvoudige wijze zou dadelijk de door mij als voorbeeld genomen marschvorm weder kunnen worden aangenomen. Verwarring zal hieruit wel nimmer kunnen ontstaan, wanneer te voren door den kolonne-kommandant bepaald is, welke wacht, bij voorkomende terreingelegenheid, den rechter- en welke den linker- zij-troep zal moeten uitmaken. Bij kleine kolonnes zou men geheel dezelfde regeling kunnen volgen. Tot toelichting nemen wij nogmaals eene kolonue van 200 man aan, maar nu op marsch in bedekt terrein, op een gewonen landweg. Men heeft dan vier wachten noodig, elk IS man sterk; 1G daar van bestemd voor de doorzoekingspatrouilles, 2 voor het overbrengen van rapporten; in het geheel dus 72 man. De hoofdkolonne in sectiën of uit de flank marcheerende, heeft op 200 pas voor zich den voortroep, waarachter de linker zij-troep marcheert. Honderd passen vóór den voortroep marcheeren twee door zoekingspatrouilles van dezen troep, welke, 20 passen voor zich uit, twee man, bij wijze van spits, .vooruitzenden. Achter de koloune volgt op 100 pas de rechter zij-troep; daarachter ambulance, koelies enz. Hierop volgt de achtertroepwelke op 100 passen achter zich twee dekkingspatrouilles heeft, die weder 2 man op 20 pas achteruit schuiven. Wordt het terrein meer open en moeten zijtroepen gebruikt worden, dan wordt op gelijke wijze gehandeld ais te voren reeds bij groote troepeuafdeelingen aangegeven werd. Zooals reeds vroeger gezegd is, worden, zoodra men op de plaats van bivouac gekomen is, de voor de veiligheid bestemde gedeelten opgesteld onder bescherming van de troepen, die gedurende de marsch den veiligheidsdienst hebben uitgevoerd. Naar mijn inzien zal dit stelsel den soldaat meer vertrouwen in boezemen dan het in gebruik zijnde, omdat hij hier zelden of nooit alléén zal behoeven te handelen. Kan men de kozakkenposten uit manschappen van verschillenden

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 359