366 We hadden gezegd, dat ons de gegevens voor eene raming ont braken, maar dat we.meenden, gerust te mogen aannemen, dat van die drie en twintig millioen, na aftrek van het thans nog bruikbare, niet meer dan de helft in meerdere of mindere mate /■/verknoeid" mocht heeten. We konden geen raming maken; hoe, zegt onze bestrijder, kondt ge het verknoeide dan op tien of twaalf millioen ramen Eilieve, geachte recensent, ge ziet daar een gebouw staan; ge zijt er zelfs wel eens, nu en dan, in geweest. Ge kent echter de afme tingen niet, ge zijt ook geen deskundige; de gegevens om eene raming te maken, om dat gebouw te taxeeren, ontbreken'u dus ten eenenmale; kunt ge daarom toch niet zeggen: ik meen gerust te mogen aannemen, dat dat gebouw, bij verkoop, een 30- a 40.000 gulden zal opbrengen? Zoo was ook onze raming, zonder juiste donuées, gemaakt. Eenige gegevens, tot algemeene beoordeeling der zaak, kan ik u echter verschaffen. De vestingwerken hebben ongeveer gekost, tot het einde van 1872: Te Bataviamet inbegrip der nog bruikbare werken voor de accesverdediging, het als magazijn gebezigd reduit der citadel enz. 2| millioen. Te Samarang, idem idem (het reduit der citadel wordt daar gebruikt tot militair detentiehuis) 2 Te Soerabaja, de linie met alle gebouwen, de citadel het kampement bij deze en in het gesloten werk 6f Te Willem I, met al het troepen en officierslogies in en het kampement buiten de Vesting, ruim Te Ngawie, met troepen- en officierslogies in de sterkte en eenige buiten staande officierswoningen 1 Te Gombong (reduit, thans pupillenschool en de noodige officierswoningen) ruim Te Tjilatjapmet troepen- en officierskampemen ten 2^ Te Ngawie, voor de buskruitfabriek Te Baujoe-Biroe, id. id. (door aardbeving in 1865 ingestort) Samen 20^- millioen. De verdere uitgaven zijn besteed aan verschillende betalingen voor personeel en materieel (o. a. toelagen en geniemagazijnen), het

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 373