367 armeineut der vestingen, aanschafBng van buskruit, salpeter, zwavel en dergelijke artilleriebehoeften voor dat arinement, en verder aan de topographische opneming van 14 residentiëu op Java. Wat is nu nog bruikbaar van al hetgeen voor de opgesomde 20i- millioen guldens is daargesteld? Vooreerst nagenoeg alle gebouwen. Het troepenlogies is niet over al even goeddat in de citadel te Soerabaja b. v. is bepaald slecht. Toch- is het nu gedurende 20 a 30 jaar gebruikt; het is dus niet onnut geweest. Ten tweede, de in 1870 en 1S71 verbeterde werken voor de acces verdediging van Batavia, de in aanbouw zijnde kustbatterij te Tjila- tjap, de citadel te Soerabaja, die voor de stranddefensie behouden blijft, en ook de vesting Willem I. Deze vesting is wel in waar de verminderd; zij kan, na de invoering .vooral van het getrokken geschutniet meer die diensten bewijzen waarop van den Bosch in der tijd gerekend had; zij had op gunstiger plaats kunnen gelegen zijn. Toch heeft zij ook nu haar nut als versterkte depótplaats van het leger. Eindelijk moeten wij opmerken, dat het aan geen defensiestelsel te wijten is, zoo door aardbevingen sommige gebouwen of inrichtin gen onbruikbaar zijn geworden. Wanneer de Indische lezer de Hollandsche kan zich misschien niet zoo goed voorstellen, wat het bouwen hier kost zich nu de te Willem I in en buiten de vesting gelegen kampementen, alle mili taire gebouwen te Soerabaja, Ngawie en Tjilatjap enz. voor den geest haalt, dan zal hij het wel met ons eens zijn, dat wij niet te veel gesteld hebben toen wij beweerden, dat al het nog bruikbare wel de helft van het besteede geld waard wasdat dus niet meer dan 10 a 12 millioen aan het defensiestelsel was //verknoeid." En, nu voegen we er bijin den tijddat die millioenen //verknoeid" zijn zijn meer dan 500 millioenen aan batige sloten uit Indië getrokken. Is het dan wel de moeite waard zooveel over die verknoeide mil lioenen te spreken als men gedaan heeft Over ondergeschikte punten, waarin de geachte recensent ons bestrijdt, willen we niet twisten, ofschoon ook daarover zooals over de recruten- en hospitaalkwestie nog wel wat te zeggen zou vallen. Als er b. v. drie recrutenbataillons op Java zijn, kan men toch moeielijk beweren dat de Indische bataillons bijna nooit recruten hebben; alleen, dat deze ongelijk over de bataillons verdeeld

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 374