372 Generalen staf geschiedt daarvoor had en heeft de regeering geene plannen, want zij althans het opperbestuur in Nederland, was tot dus verre voor openbaarheid schuw //zelf licht over den toestand te verspreiden, heette gevaarlijk en de zekerheid der verdediging in de waagschaal stellen. Toelichting van andere zijde was lastig en on aangenaam." (f) En zoo tobt en knutselt men met het Indische leger voort!... Dat er veel zeer veel moet gedaan worden om aan dat getob en geknutsel een einde te maken, wie zal het betwijfelen Maar eene uitmuntende legerorganisatie die, omdat zij geld zoude kosten, voor het Indische leger wel tot een der vrome wenschen zal blijven belmoren beteekent niets, zonder een goed geoefend leger eu een korps officieren, dat op de hoogte van zijne taak wordt gebracht. Waar goede aanvoerders zijn, daar worden de gebreken eener or ganisatie vergoed door de waarde der troepen eu officieren, maar waar men die aanvoerders slechts in klein getal aantreft, daar is de uitmuntendste organisatie niet in staat eenige hoop op succes te geven, wanneer men deze bezittingen volgens de regelen der kunst tegen een Europeeschen vijand zal verdedigen. Een Europeesche vijand! Een hersenschim, de grootste dwaasheid zoo iets te denken altijd volgens hendie zich met banale redeneeriugen ophouden en van de zaak, die zij bepleiten, geene studie hebben gemaakt. Men hebbe daarom zooveel verstand, om zich aan het geblaf van de keffers, die gaarne bulhonden willen zijn, niet te storen. Wie een levensdoel voor oogen heeft en op den weg die daartoe leidt, telkens stilstaat, omziet, een steen opraapt en dat geblaf tot zwijgen wil brengen, bereikt dat doel niet. Eene goede oefening staat derhalve op den voorgrond. De troe pen-oefeningen kunnen zooals men dat in ieder werk over tactiek vindt in drie soorten worden verdeeld: exercitiënevolutiën en manoeuvres. Exercitiën zijn de oefening der troepen, van elk wapen afzouder ijk, in de houding, passen, marschen en behandeling der wapens. Evolutiën noemt men de bewegingen van de troepen van elk wapen Zie onze verhandeling in het Bataviaasch Handelsblad van S"ptember 1872 over Liberale Wanbegrippen. (t) iiDe Wets-outwerpen van den Minister van Oorlog." Nieuwe Rotterdainsche Courant, mailoditie 1872.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 379