374. voerder, om de normaal regels der taktiek aan die toestanden en omstandigheden te toetsen, en naar zijn eigen oordeel een besluit te nemen. Waar van troepenoefeningen sprake is, moeten we natuurlijk over de terreinenwaarop die oefeningen worden gehouden, ook het een en ander spreken. Men kan die terreinen in drie soorten verdeelenexercitie-terrei nenmanoeuvreer-terreinen en legerkampen (liefst niet in den zin van permanente kampenmaar van oefenings-kampen). De exercitie-terreinen waarop exercitiën en evolutiën worden ge houden moetendaar de troepen hierop slechts tactische bewegin gen uitvoeren, aan drie hoofdvoorwaarden voldoen; zij behooren zoo veel mogelijk vlak, niet week en buiten het gewoel van handel en nijverheid, met al den aankleve daarvan, te zijn. De gedaante van het exercitie-terrein moet, wanneer men daarvoor geen vierkant kan nemen, liefst een lange regthoek zijn, om ten minste in ééne richting groote evolutiën te kunnen uitvoeren. Kan men in of buiten het garnizoen zulk een terrein niet vinden, dan ware het wenschelijk, om het een of ander stuk grond van een partikulier te huren of, zoo als in Pruisen geschiedt, op niet- militair terrein te exerceeren of manoeuvreeren en de aan veldge wassen, hout, enz., aangerichte schade te vergoeden. De manoeuvreer-terreinen moeten aan hoogere eischeu voldoen. De oefeningen, die daarop worden gehoudenmoeten eene nauwkeurige en aanschouwelijke voorstelling van de ware geveclïtstoestanden geven, en bij gevolg ten allen tijde met betrekking tot en onder benutti ging van het terrein plaats hebben. Daar nu het terrein bij de manoeuvres eigenlijk den hoofdrol speelt, moet men voor de manoeu vres zulke strooken gronds uitzoeken waarop in een betrekkelijk klein bestek alle gedaanten van het terrein worden gevondenom iedere op zich-zelve ageerende troepenafdeeling aan haren eigenaardigen werkkring te gewennen en daarmede gemeenzaam te maken. Goede manoeuvreer-terreinen zijn daarom moeilijk te vinden, vooral in niet heuvelachtige of bergachtige streken en wanneer men van afstanden, tijd en de eischeu aan eene oordeelkundige samentrekking, verzorging, voeding der manoeuvreerende troepen, enz., verbondenaf hankelijk is. De eischeu, waaraan legerkampen moeten voldoen, zijn bekend. Zij moeten aan of in de nabijheid van goede communicatielijnen gelegen zijn, voldoende uitgestrektheid hebben voor de schietoefeningen der verschillende wapens, eene voldoende hoeveelheid hout en water in O O O

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 381