375 de onmiddellijke nabijheid aanbieden, voldoende hoog en niet te dicht, maar ook niet te ver van bewoonde oorden gelegen zijn. Het leven in een kamp is voor den troep zeer zeker eene der beste oefeningen oiri zich aan het oorlogsleven te gewennen. De soldaat heeft bij kampoefeningen zijne bestemming meer voor oogen, de alarmeeringen, de verschillende voorstellingen van het gevecht en de oefeningen van allerlei soort geven van het karakter des oorlogs eene meer waarschijnlijke en dus duidelijker voorstelling; het bivak - keereu en de voorposten-dienst worden daar grondiger onderwezen en de tijd gaat niet, door een twee of meer uren verslindenden af- en teruginarsch van de troepen verloren, waardoor de eigenlijke oefenin gen langer kunnen duren en daarom meer nut kunnen opleveren. Maar de kaïnpen moeten altijd oefenings-kampen in den striktsten zin van het woord blijven en niet in permanente hampen ontaarden, zoo als men dat thans in Frankrijk bij Satory en elders wil beproeven. Nooit late men een troep langer dan ééne maand kampeeren. Voor Indië is dat waarlijk voldoende. Om een troep goed te oefe nen, behoeft het niet negen maanden gekampeerd en drie maanden van het jaar gekazerneerd te zijn. Wilde men dat hier in Indië doen, dan zoude het aantal valide militairen zéér gering zijn. Een overgang van de manoeuvres, die slechts één dag duren, tot de troepenoefeningen in kampen vormen de oefenings-marschen en het daaraan verbonden bivahheeren op grooten schaal. Zullen die marschen nut opleveren, d. i. aanvoerder, officieren en manschappen oefenen, dan moet de, liefst uit drie wapens samengestelde, troep minstens voor acht dagen het garnizoen verlaten en van de noodige middelen voorzien zijn, om op elk bivak voor de voeding en ligging der manschappen èn paarden, de berging van munitie en geschut, enz., te zorgen. Zoo zijn wij eindelijk genaderd tot de vraag: Hoe moeten de troepenoefeningen gehouden worden Het doel van alle troepenoefeningenin het algemeenis, aan voerders en troepen voor hunne roeping in den oorlog in alle op zichten te vormen. De zuiver tactische oefeningen moeten den troep in het gebruik der wapens oefenen en aan eene snelle, en toch kalme en ordelijke uitvoering van de verschillende evolutiën (d. z. gevechtsbewegingen) gewennen. De exercitie-reglementen van de verschillende wapens

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 382