379 onderstelling (het generaal idee, het algemeen of hoofd-denkbeeld) een open veld laten. Zij moet de stelling van ieder der tegen elkan der ageerende afdeelingen bij het begin der manoeuvre aangeven en de punten, van waar uit beide afdeelingen hare bewegingen beginnen, op eene met het gemeenschappelijk doel overeenkomende wijze aan duiden. Immers die afdeelingen kunnen soms in de noodzakelijk heid zijn, om over de positie van de tegenpartij de noodige ophel dering te vragen, die haar nog ontbreekt en ontbreken kan, en daartoe de geschikte middelen zoo aan te wenden als het in den oorlog zoude gebeuren. De afstand tusscben beide afdeelingen moet groot genoeg zijn om ruimte te geven voor de bewegingen van hare afzonderlijk agee rende of optredende troepengedeeltentroependie in den oorlog gebruikt worden voor het verkennen der sterkte, opstelling, enz., van de tegenpartij. De manoeuvres zullen aan belangstellingleering en nut winnen, wanneer het te verkennen terrein van eene afwisselende gedaante is, en hierdoor gelegenheid geeft tot het gebruik van de drie wapens. De algemeene veronderstelling kan eene of beide afdeelingen de noodzakelijkheid opleggen, om in eene defensieve houding de bewe gingen der tegenpartij, ja zelfs haren aanval af te wachten, die tegen partij te dwingen een gedeelte harer krachten aan terreinhindernissen op te offeren, en zoodoende verzwakt den kampstrijd voort te zetten tegen de reserven van den tegenstander. De keuze der stelling het met talent gebruik maken van plaatselijke gegevens, vooral ten aanzien van de opstelling der reserven, in het bijzonder, moet als het zakelijk deel der uit te werken veronderstelling beschouwd wor den. De andere afdeeliug wordt in dit geval aangewezen als aanval ler op te treden. In het verkennen van het zwakke gedeelte der vijandelijke stelling, in eene goede indeeling der troepen met opzicht tot het aantal en de wapensoort en' in eene uitmuntende samenstel ling der reserve, die nooit mag ontbrekenligt het geheim van iedere goede manoeuvre. De algemeene veronderstelling kan ook beide afdeelingen aanvals- offensievebewegingen voorschrijven. In dit geval zullen zij elkan der met hetzelfde voornemen den vijand aan te vallen ontmoeten. Het nemen van een snel overzicht der stelling, zoo als deze zich door het terrein, de sterkte, de positie of eene slechts voor zeer korten tijd ingenomen positie van den vijand laat zienzal in dit geval tot eene goede uitkomst leiden.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 386