330 Men zij evenwel bij de manoeuvres indachtig, om de beweging van het geheel niet z66 snel en onafgebroken te doen plaats hebben^ dat de aanvoerders vooral van de onderafdeelingen verhinderd worden een nauwkeurigen blik over de door henzij het ook slechts voor zeer korten tijd bezette positie te laten gaandit is een fout, die in den regel ontstaat door van de handelingen van den vijand in het geheel geene notitie te nemenen zoo veel mogelijk verme den moet wordenomdat men die aanvoerders den tijd moet geven( om, bij een wellicht gewijzigd plan van den hoofd-aanvoerder, hun oordeel te laten werken. Bij de vredes-oefeningen wachte men zich voor de uitvoering van bewegingen die op het moreel van den troep werken waartoe men strikt genomen ook de onttrekkingen zoude kunnen rekenen en waarbij orde en stilte eérder verloren gaan dan in den oorlog het geval zoude zijn. Bene omtrekking bedreiging van de flanken of terugtochtslijnen des vijands kan niet worden beschouwd als een absoluut voordeel voor de afdeeling, die de omtrekking verricht, en als een dergelijk nadeel voor de afdeeling, die omgetrokken wordt. Alles komt slechts daarop aan op welke wijze beide afdeelingen na de omtrekking in gevecht komen. De afdeeling die omgetrokken wordt, maar zijne krachten bijeenhoudt en eene reserve ter zijner beschik king heeft, kan dikwijls de omtrekkende afdeeling, die zich verdeeld of te ver uitgebreid heeft, in een bedenkelijken toestand brengen. Evenals in den oorlog een gevecht uit verschillende periodes bestaat, die door tijd en plaats worden aangegevenmoet de algemeene veronderstelling dit ook bij de vredes-oefeningen doen plaats hebben. Om dit vereischte te verkrijgen is het noodzakelijk 1°. dat het uitgekozen oefenings-terrein aan het doel der oefe ning beantwoordt 2°. dat de leiding der verschillende troepenafdeelingen afge scheiden van de doelmatigheid der ontworpen veronderstelling over eenkomstig de bijzondere toestanden, die zich kunnen voordoen, plaats heeft 3°. dat het onderling verband der troepen, dat op de gewone exercitie-terreinen gevorderd wordt, nooit verloren gaat, en, waar het door terrein-hindernissen verbroken wordt, zonder uitstel weder wordt hersteld 4°. dat van de voorgeschreven wijze van opstelling der troepen niet verder wordt afgeweken dan zulks door het terrein en andere om standigheden oogenblikkelijk en in den oorlog gevorderd wordt

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 387