382 nemen voorzorgsmaatregelen, opdat het evenwicht tusschen beide toestanden niet verbroken, en materieel gebrek voorkomen worde, onvermijdelijk is. Dan eerst bestaat er physische uitvoerbaarheid, om de massa s van mensehen en paarden te doen voortheioegendat iets anders is dan de beweging van enkele menschen en paardendan eerst kan men ver wachten, dat de troepen de regels zullen in acht nemen, die voor de marschvormen het nemen van veiligheids-maatregelenhet o?ider- ling verhand der verschillende afdeelingen op de hoofdwegen of hui ten die wegen op rustplaatsen, bivaks, enz. zijn voorgeschreven. De marschen worden in twee hoofdsoorten verdeeldvredes- en oorlogs-marschende eerste soort onderscheidt zich van de laatste, door het niet in acht nemen van bijzondere maatregelen tegenover den vijand, of door die maatregelen slechts tegenover een denkheel- digen vijand te nemen. In dit laatste geval worden de vredes-mar- schen wezenlijke oefenings-marschenterwijl zij in het eerste geval slechts bij hooge noodzakelijkheid worden gedaan, b. v. bij garni- zoens-veranderingenhet gaan naar een oefenings-kamp, enz. Beide soorten van marschen eischen marschvaardigheid van de troependezelfde maatregelen voor hunne verpleging en die der paar den en eindelijk dezelfde marschdiscipliuewaar en wanneer. Beide soorten zijn dus alleen in hun einddoel van elkander te onderschei den; van daar ook eene verdeeling der marschen in zoogenaamde vereenigings-marschen (Reisemarsche, marches de concentration) pf marschen naar het oorlogstooneel en oorlogs-marschendat zijti marschen op het oorlogs-tooneel. De vredes-marschen hebben nog de meeste gelijkenis met de zoo genaamde vereenigings-marschen, en moeten aan twee voorwaarden voldoen 1°. de marcheerende troep moet zekeren afstand in een bepaalden tijd afleggenen 2°. het punt van bestemming moet met de grootstmogelijke be sparing der strijdvaardigheid van de troepen, de paarden en het materieel bereikt worden. Bij vredes-marschen staan de oekonomische overwegingen op den voorgrond; de zorgen voor de verpleging, kleeding en gemakken van den troep zijn daarbij de allereerste zorgen. Die zorgen moeten Zie von Griesheim, Vorlesungep iiber die Taktik. Bladz. 379, 2e. uit-rave (1860) en van Muiken, Krijgskunst, 1865, Bladz. 253.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 389