384 3o. het zoo veel mogelijk nemen van verschillende zvegen voor de verschillende wapens, dit geldt ook voor den trein 4°. de diepte van de marcheerende kolonne; de kolonnes mogen geene te groote lengte hebbenwant hoe minder die lengte bedraagt, hoe sneller de marsch plaats heeft en hoe minder vermoeid de mar cheerende troep wordt 5°. het passeeren van défilés; hoe grooter het aantal wegen is, waarover de marcheerende troep kan beschikkenhoe minder vermoeid hij zal worden, maar komen die wegen op défilés uit, dan is eene ontmoeting van de verschillende marcheerende kolonnes niet te ver mijden men laat dan die kolonnes niet te gelijk bij het défilé aan komenopdat er geen stilstand plaats hebbe; men moet daarom aan de verschillende kolonnes nauwkeurig'den tijd opgeven, wanneer zij bij het défilé moeten aankomen. 6°. het weer en de moussondeze zijn van grooten invloed op de marschen 7°. het houden van rustdagen; bij groote marschen moet men na een zeker aantal marschdagen een rustdag geven en de marchee rende troep rechts en links van den weg laten bivakkeerende rustdagen worden in den regel voor alle troepen op denzelfden dag gehouden 8°. het doen verzamelen van sommige troepen vóór den rustdag vóór den rustdag komt het regiment kavallerie bij eenwordt het voor andere troepensoorten of afdeelingen ook noodzakelijk, dat er eene verzameling plaats vindt, dan heeft dit ook vóór den rustdag plaatszoodat uit den aard der zaak de grootste marschen vóór den rustdag worden gemaakt; 9°. den marsch-tijdtroepen uit de verschillende wapens bestaan de marcheeren het langzaamstbij groote hitte en nachtmarschen, die men over 't algemeen zooveel mogelijk moet vermijdenis die tijd in 't geheel niet te bepalen. 10o. de marscli-disciplinedoor marsch-discipline wordt niet alleen eene goede ver deeding van den tijd op marsch, maar ook eene ge lijkmatige bewegingeene doelmatige marschregeling (de kavallerie aan het hoofd, dan de artillerie, zoo dit mogelijk is, en eindelijk de infanterie) en de handhaving der orde in het gelid verstaan; wat de verdeeling van den tijd betreft, moeben wij opmerken, dat het dik wijls en lang halt houden nadeelig is, maar op iederen marsch is één lange rust rendez-vous noodig 11°. het houden der afstanden; door zich streng te houden aan

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 391