385 het bewaren der verschillende distantiënzorgt men voor eene be hoorlijke snelheid en de gemakken van den marsch 12°. eene doelmatige Meeding en weinig bagage, door den- soldaat zeiven te dragenslechts het hoog noodige goed moet worden medegenomen 13°. de nachtrust; .zij moet voor den troep een rust in den waren zin des woords zijn; 14°. het niet te vroeg opbreken van het bivak; en eindelijk 15°. de verpleging en het onderkomen van den troep. Ziedaar een wij zullen niet beweren volledig schema voor de wijze, waarop en in welken geest de vredes-oefeningen moeten ge houden worden. De door den heer van Boehn aangegeven regels zijn niet alleen in Europa, maar ook in Algerie, en in Nederlandsch Indië op te volgen, mits men slechts den wil daartoe bezit en de overtuiging, dat die regels in sommige omstandigheden, niet door reglementen of algemeene orders juist aan te geven, voor wijziging vatbaar zijn. Al die regels steunen op de grondstellingen van die eene groote wetenschap de krijgskunde die voor het eene land, klimaat of volk niet anders is //vervaardigd" dan voor het andere. De algemeene beginselen der tactiek zijn in alle landen op te volgeneene koloniale tactiek bestaat er dus eigenlijk niet. Zijn de regels van den grooten oorlog bij ons leger zelden op te volgenomdat de vechtwijze van onzen vijand eene geheel andere is dan die van beschaafde legers, het neemt niet weg, dat voor de Indische wijze van oorlogen de algemeene tactiek ook hare regels heeft, die steeds opgevolgd en nimmer verwaarloosd of gering geschat mogen worden. En zelfs al had ons leger eene koloniale tactiekdan nog wettigt het bestaan van zulk eene tactiek nog niet de verwaarloozing der grondbeginselen van de tactiek des vijands, die ons eens het bezit van deze koloniën zoude willen betwisten. Een dergelijk denkbeeld is geene hallucinatiemaar de werking van een gezond oordeel, de overtuiging van ieder eerlijk man. Wij moeten ons op dergelijke toestanden voorbereidenmaar de Regeering in de eerste plaats, die liet leger in de gelegenheid moet stellen, zijn plicht naar behooren te volvoeren. De tegenstand, dien het leger ondervindt, is echter niet alleen bui ten het leger te vinden. Hij schuilt ook in het leger. Er zullen nog wel mannen in dat leger gevonden wordenbij wie de rang alles is, en naar hunne opvatting de rang ook de kunde medebrengt. En 17

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 392