386 eenmaal in het bezit van dien rang, maken zij natuurlijk ook van de rechten gebruik, aan dat edel prerogatief verbonden maar op eene verkeerde wijze. Het weldenkend gedeelte van het leger heeft niettemin den goe den weg gekozen. Zij hebben slechts dien weg te volgen, met be wustzijn van eigen kracht, om zij het ook in een ver verschiet verbetering te provoceeren. Dit geeft zelfvertrouwendit geeft moed voor de toekomst. De traditiën van sommigen zijn in botsing met het ideaal van een goed leger. Traditie heeft alleen dan eene beteekenis, wanneer zij niet iets conventioneels is, want dan is hare leveuwekkende kracht gebroken en geeft zij ons niets dan armoede wel te verstaan armoede van geest, van opvatting, van verstand. En hoe moet die traditie bestreden worden? Alleen door eene waardige en eerlijke critiek. Zij moet ons telkens doen zien of de traditie, die het leger volgt, de ware is en of zij een uitsluitend monopolie wil vormen. Zij wake, dat geene routine of een sleur- geest ons op een weg voortbeweegt, waarop niemand struikelen kan maar zij zorge ook, dat er verscheidenheid en frischheid van denk beelden ruimschoots aanwezig is. En nu er geene schuttingen of heiningen, geene voetangels of klemmen meer worden geplaatst om die critiek onschadelijk te maken, te beletten of te tuchtigen waar de weg door het open veld vrij wordt gelaten, daar kan de ondervinding van de ouderen van dagen en de levenslust en nog niet geknakte energie van de jongeren, vereenigd met den goeden takt en smaak van beidenhet leger van zeer groot nut zijn. Aan de traditie moeten grenzen worden gesteld. Zij kan voor een leger hare waarde verliezenwanneer zij niet in harmonie is met het ideaal van dat leger. Traditie en Ideaal zijn somtijds in botsing. En als het moett welaan dandan de traditie aan het ideaal opgeofferdwant het ideaal stelt eene toekomst voor, en ons voor de toekomst voor te bereiden, dat is onze roeping en moet ons het dierbaarst zijn. De blik op die toekomst geeft ons leven en lust voor het tegen woordige. Vergelijkom ons niet van plagiaat te beschuldigen Mr. H. P. G. Quack, Traditie en Ideaal in het volksleven.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 393