387 De traditie had bij ons altijd een goeden klank. Zij was en is bijna homogeen met gezag. Als zoodanig heeft de traditie in ons leger veel kwaad gedaan. En hoe staat het nu met ons Ideaal? Niet zoo als dat behoort. Behalve den tegenstand dien het ideaal in het leger zelf onder vindt, wordt het beheerseht door de kwade en tucht verslappende invloeden van bureaucratiedemocratie en valsch philantropieen wanneer voor die machtige invloeden geen degelijk tegenwicht wordt gevondendan zal het bestaan van dat leger let wel op de beteekeuis van leger binnen kort broos worden. Wij zien hiervan het bewijs in de tee kenen des tijds. Dat tegenwicht moet in het leger zelf gevonden worden; het is daar aanwezig, het wordt gevonden in het gevoel van eigen kracht en eigen waarde, in eene getrouwe en stipte plichtsbe trachting, in lust tot studie, d. i. vrij onderzoek. Meer dan ooit is dus thans het gevoel van eigen kracht en eigen waarde noodig. Wat kan ons helpen Alleen het beroep op °ons Ideaal. Aan dat ideaal is een moeilijk programma verbonden. Ons Leger moet daarom meer en meer aan hoogere eischen voldoen. Dat pro gramma moet bevatten meer levensmoed, meer levenslust, meer werk zaamheid in den waren zin des woords, veel minder geestdoodendeu arbeid, die den geest belet zich met studie bezig te houden; meer eneigic, meer haat aan onzen grootsten vijand. Die vijand heet sleurgeest, parade-cultuur, caporalismede kenteekenen 'van eene verkeerde traditie. December1872. P.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 394