406 van beide legers, die dus dezelfde bevordering zullen deelen, en waarbij alleen de diensttijd in Indië dubbel telt voor het recht op pensioen. Daardoor zou het Nederlandsche leger officieren van meer ondervinding, en jeugdiger chefs krijgen; daardoor zouden de Indi sche officieren deelen in alle voordeelendie thans hunne kameraden in Holland genietenen de Nederlandsche omgekeerd in de voor deelen van den Iudischen dienst; daardoor zou, eindelijk, 's lands dienst in beide landen gebaat worden, en zou het gevoel van naijver verdwijnendat thans soms in beide legers ten opzichte van elkander wordt opgemerkt. Aan den heer van Assen komt de eer toe, duidelijk de voordeelen uiteen te hebben gezet, welke de detacheering naar Indië en de dienst aldaar voor het Nederlandsche leger zoude opleveren. Hij heeft daarbij meer het oog op de mindere militairen, wij passen zijne motiven meer op de officieren toe. In dit opzicht loopen onze mee ningen uit elkander, doch dit neemt niet weg, dat wij zijn geschrift als eene nieuwe bijdrage bij de bespreking van het belangrijk on derwerp //verband tusschen beide legers" zeer waardeeren, en hopen, in de militaire literatuur nog meermalen zijn naam aan te treffen. Een Nederlandsch officier, die uit ondervinding over den dienst in Indië spreekt, die gedurende zijn verblijf in Indië veel heeft opge merkt en dus met kennis van zaken oordeelt, die den slag heeft om zijne meening op heldere wijze voor te dragen, heeft recht, om, zoowel in Nederland als in Tndië, met aandacht gehoord te worden zoodra hij in belang van een der legers, die hen beide dierbaar geworden zijn, de pen opvat. M.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 413