411 Vermaningen, bedreigingen, beloften, niets mocht baten; de fluitspe ler vervulde getrouw, voor den proconsul ditmaal al te getrouw, zijne plichten eu de laatste moest onverrichter zake huiswaarts keeren. Dit herhaalde zich vele malen, totdat eindelijk Duillius, ten ernde raadvan den Senaat de vergunning verzocht en verkreegden zich weder verzameld hebbenden vijand nogmaals te mogen gaan bestrij den en toen hij nu wederom als overwinnaar terugkeerde, vroeg hij als eenige belooning aan den Senaat, dat men hem zijnen fluitspeler weder zoude afnemen. Dit geschiedde, en van toen af kon Duillius weder in alle stilte en onbemerkt zijne schoone gaan bezoeken. In de middeneeuwen, toen de ridderstand naast den geestelijken voorzeker wel het meest geëerd werd, was het algemeen streven, zich door roemrijke, ja zelfs menigmaal aan het fabelachtige grenzende, roekelooze maar schitterende daden zoodanig te onderscheidendat men waardig geoordeeld werd den ridderslag te ontvangen. Ten tijde der eerste Fransche republiek bestond de grootste mili taire belooning voor hemdie zich uitstekend gedragen of bijzonder onderscheiden hadin eene eenvoudige doch kernachtige bekend making van wege de regeering: "le citoye?i tel ou tel aiïeu 7uevité de la patrie", hetgeen ten naasten bij wil zeggen"de burger die of die heeft zich jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt. De eerste Napoleon electriseerde zijne troepen door het uitreiken der adelaars, en het inboezemen eener bijna fanatieke gehechtheid, geestdrift en liefde aan en voor dit zinnebeeld van hunnen keizer, dien halfgod zijner eeuw; en werd een hunner door den geliefden keizerlijken overwinnaar in persoon het Legioen van eer op de borst gespeld, dan kende hunne vergoding van diens persoon geene gren zen meer, en ouders en kinderen, bloedverwanten en vrienden werden zonder aarzeling verlaten om met en voor hem te strijden en te sterven. Deze of dergelijke gedachten zullen misschien ook wel het onder werp der overpeinzingen van Neêrlands eersten Willem uitgemaakt hebben, toen hij bij de wet van 30 April 1815 no. 5 de militaire Willemsorde als hoogste belooniug voor den Nederlandschen militair instelde. Blijkens die wet toch is 'de zooeven genoemde orde in gesteld, aangezien "het toeleggen van vereerende belooningen aan, en het dragen der daartoe behoorende teekenen of decoratiën door diegenen, welke zich van de plichtenaan den.krijgsdienst te water en te lande verbonden, door uitstekende daden van inoedbeleid en

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 418