412 trouw hebben gekweten, bijzonder geschikt is tot opwakkering en aankweeking dier krijgshaftige deugden en iets verder lezen we in diezelfde wet//dat het boven al voor den militairen stand vereerend is, en tot een prikkel tot het verrichten van groote daden kan strekkenwanneer elk en een ieder van dien stand, van den hoogste tot den laagste in rang, in het geval zal zijn, om door schitterende bedrijven in het verwerven van zoodanige eervolle onderscheidingsteekenen te kunnen deelen." En inderdaad, de Vorst had goed gezien, had het karakter en stre ven der toenmalige en latere Nederlandsche soldaten begrepenin één woordHij had den rechten snaar aangeroerddie het hart van iederen krijgsman doet trillen, en hooger en onstuimiger doet kloppen. Wie onzer toch, van het oogenblik af aan, dat hij voor het eerst het soldatenkleed' aantrok, heeft zich daaromtrent geene illusies gemaakt; wie onzer heeft zich niet dikwijls, als een zijner stoutste maar heerlijkste droombeelden, het oogenblik voor oogen gehaald, dat hij, bij de bestorming eener bres of benting, deze hét eerst be klom, of wel eenige andere schitterende of dappere daad verrichtte, die hem waardig maakte dat eerekruis, het sieraad der dapperen, te mogen dragen. Nooit, van dat eerste oogenblik af aan, heeft dat droombeeld ons verlaten, en toen wij ons inscheepten om in Indië onzen arm aan Koning en Vaderland te gaan wijdentoen we langzamerhand de lage duinen van den geliefden moedergrond al minder en minder duidelijk bespeurden, en eindelijk geheel en al aan den horizont zagen verdwijnentoen werd voorzeker bij de meesten onzer dat droombeeld recht levendig, de fantasie deed het hare er bij, en in gedachte hadden we eenen grooten stap gedaan, om de verwezenlij king van dat droomheid naderbij te komen. En waarlijk, de uit komst heeft veler verwachtingen niet teleurgesteld En nu de militaire Willemsorde zelve. Zij bestaat uit vier klassen, waarvan ik mij echter voorgenomen heb slechts de vierde of laagste klasse te behandelen, eensdeels als komende toch in de hoofdzaak met de andere klassen overeenen anderendeels als zijnde die, welke toch het meeste uitgegeven wordt en binnen ons bereik valt. Het versiersel der orde bestaat uit een wit geëmailleerd kruis, met acht zilveren geparelde punten. Op de armen van het kruis de woorden: Voor Moed, Beleid', Trouw. Over hetzelve ligt het Bour gondische kruis, bestaande uit groene laurierstokkensaamverbonden

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 419