voor eiken officier, want geven, èn theoretische studiën èn krijgs geschiedenis èn garnizoensmanoeuvres èn groote troepenvereenigin- gen, hoezeer alle afzonderlijk even onmisbaar, te zamen nog slechts onvoldoende waarborgen om degelijke tactici te vormen, het is omdat slecht eene schakel ontbreekt welke de keten tot een hecht geheel kan smeden. Het middel daartoe ligt voor de hand, maar scheen sinds lang vergeten. Dat middelhetwelk bestaat in eene volledige toepassing van de grondbeginselen en de voorschriften der tactiek naarmate van de grootte en den omvang der onderstelling, ook van de regels der strategie; dat ons in staat stelt elk oogenblik, elk uur van dag of nacht, des noods op elk willekeurig te kiezen terrein in het eigen land met compleete bataillonsescadrons, oorlogsbatterijen, en alle officieel daarbij behoorende voertuigen, kolonnen en ambulancen een ware ilusie ten onzent uit te rukkente marcheeren, te evoluee- ren, en iedere mogelijke onderstelling uit te voeren; dat de onveran derde bestemming aanschouwelijk maakt van alle wapenenniet minder van de infanterie en artillerie dan van eene genoegzaam sterke kavallerie, hoe fel ook door de tegenstanders met sterk ge kleurde theoriën bestreden doch waarbij ons, dagelijks en onafhan kelijk van weer en tijd manoeuvreereudeandere wijzigingen zullen duidelijk wordenwelke de tactiek moet ondergaan tengevolge van de invoering van achterladers, telegrafen en spoorwegen; dat in vol len vrede zonder vrees voor proceskosten of schadeloosstelling, elk recht van eigendom doet zwichten vo.or het recht van den oorlog; ons veroorlooft de grenzen te bezettenzonder nota's of argwaan van het buitenland; iedere stelling in den kortst mogelij ken tijd te voltooien, zonder buitengewone credieten of verhoogd oorlogsbud get dat meest aanschouwelijke beeld van den wezenlijken oor log is het krijgsspel." Door de beoefening van het krijgsspel moeten de officieren de regelen der krijgskunst leeren begrijpen en in toepassing brengen; dan zullen de practische oefeningen nuttig wordenomdat die dan niet meer in strijd zullen zijn met het gezond verstand, omdat men dan den aard en de snelheid van beweging der verschillende wapens zal hebben leeren kennenden tact zal verkregen hebben, het terrein 34 O o Verschoon deze aanhaling uit het aan het hoofd genoemde werkje van F. de Bas; ik kon in geeu betere bewoordingen een algemeen denkbeeld van het krijgs spel leveren, al is de kleur van het bovenstaande wel een weinig Europecsch.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 41