418 ter wille van de veiligheid en het behoud 'zijner makkers, in èén woord het is de soldatentrouw, die eene kenmerkende en eigenaardige eigenschap aan den militairen stand geeften ze in dit opzicht van alle andere standen onderscheidt. Begrijp mij niet verkeerd, mijne hoorders; verre van mij, dat ik hiermede zoude willen zeggen, erin andere standen geen trouw bestaat; volstrekt niet! ter eere van het menschdom geloof ik, ja ben ik er zeker van, dat de trouw steeds het sieraad der geheele maatschappij is en blijven zalmaar dat blij moedig opofferen van eigen belangen, eigen voordeel en gemak daar, waar het de belangen van het algemeen geldt, die gehechtheid aan het door den Koning geschonken zinnebeeld, de vlag; die werkelijke vreugde en geestdrift, die er heerscht, wanneer men na eene lange, ver velende rust eindelijk in de gelegenheid komt om door daden van zijne trouw te doen blijken, neen, die trouw vindt men nergens dan in den soldatenstand; en nog ééns, die trouw is het, die zijnen stand zoo heerlijk, zoo ridderlijk boven alle andere doet uitblinkeu. De soldatentrouw is bovendien geheel belangeloosja meestal komt het trouw vervullen en nakomen van zijnen plicht hem op talrijke ongemakken, opofferingen en ontberingen te staan. Een verheven voorbeeld van belanglooze trouw vinden we in La Tour d'Auvergne die, na in talrijke gevechten moedig gestreden en zijn bloed voor Erankrijk te hebben doen vloeienalle eerbewijzen of belooningen van de hand wees, en alleen met rechtmatigen trots den hem door den eersten consul geschonken eeretitel van «Eerste grenadier van Erankrijk" aannam. Maar ook, toen hij door zijnen heldendood het zegel op zijnen roemrijken levensbaan gedrukt had, bleef hij in de nagedachtenis van het leger leven; want de consuls der republiek gaven bevel, dat zijn naam geplaatst zoude worden aan het hoofd der controle van de kompagnie, waartoe hij behoord had. Op ieder appel werd zijn naam het éérst afgeroepen de geheele kompagnie deed alsdan den militairen groet, en de oudste der aan wezige manschappen antwoordde: «Gevallen op het veld van eer!" Moed, beleid en trouwdoor eenen lauwerkrans omstrengeld heer lijk zinnebeeld, wel waardig voorwaar, om het toppunt te zijn der wenschen van ieder rechtgeaard soldaat. En de waarde, die niet alleen door den soldaat, maar ook door Koning en Vaderland aan het kruis gehecht wordt, waarop dit zinnebeeld prijkt, blijkt ten duidelijkste, wanneer wij de wijze nagaan, waarop de militaire Wil lemsorde aan den daarmede begiftigde uitgereikt wordt.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 425