kelijker behandeling; de onderscheidene troepen soorten worden aan gegeven door verschillende kleuren of teekens op de blokjes. Behalve kaarten en blokjes worden ook maatstokken en passers gebruikt; deze maatstokken zijn niets anders dan linialen van hout of bordpapier, waarop de onderscheidene afstanden zijn aangegeven, die de verschillende troepensoorteu in een bepaalden tijd kunnen afleggenberekend naar den schaalwaarop de kaart vervaardigd is. In de eerste plaats kan dit toestel nu dienen tot zelf- onderricht in de tactiekmen geve zich elke willekeurige onderstelling op en beproeve dan met een zekere hoeveelheid troepen de eene of andere verdedigende stelling te bezetten of voorpostenlinie uit te zetteu, of wel van verschillende zijden de troepen op een bepaald punt in den kortstmogelijken tijd samen te trekken, dan zal men ondervinden, dat, hoe gemakkelijk zulks moge schijnen, de toepassing er van zelfs op de kaart vele moeielijkheden zal opleverenwaaraan men opper vlakkig niet zou gedacht hebben; deze moeielijkheden, die in de practijk ook maar al te dikwijls voorkomen, zal men echter door voortdurende oefening leeren overwinnen. Bij het bestudeeren dei- krijgsgeschiedenis kan het gelijktijdig volgen op de kaart der ver schillende troepenbewegingen niet anders dan nuttig zijn, daar men met dezen toestel een veel beter overzicht zal verkrijgen over het geheel, dan met eenvoudige kaarten en plans, waarop nimmer alle stellingen voorkomen en ook niet altijd alle in den tekst genoemde plaatsen uitgedrukt staan. In de tweede plaats kan aan de inrichtingen voor militair onderwijs het toestel op dezelfde wijze gebruikt worden en zal het de regelen der krijgskunst zeer aanschouwelijk makendie daardoor gemakke lijker in het geheugen bewaard zullen blijven; de verschillendeter reinen zullen verschillende taestanden doen ontstaan, waaruit vraag stukken zullen geboren worden, waarvan de oplossing niet anders dan leerrijk kan zijn en die bij eene eenvoudige theoretische behande ling niet of hoogst zelden zouden voorkomen. Zal ik moeten aantoonen dat ouderwijs in de tactiek aan de in richtingen van militair onderwijs hoofdzaak moet wezen? Welnu, men 36 Zie hieromtrent de Handleidingen 1. Handleiding tot het krijgsspel, vrij vertaald uit het Hoogduitsch van 1ÏV. von Tschischwitz door A. P. Vaillant, 2c Luit. 5e reg. Inf. Hertogenbosch, W. C. van Heusden 1870 en 2. Handleiding tot de Taktisehe Oefeningen op de kaart. Zameugesteld door J. H. H. Dommers, Kapt. Adj. v. d. Kon. Mil. Akad. Breda, Bruese en Comp. 1870.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 43